Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Za zřícení střechy haly v České Třebové dostali projektanti podmíněné tresty

Česko

  15:55
ÚSTÍ NAD ORLICÍ - Dva muže, kteří se podíleli na projektu střechy sportovní haly v České Třebové, ve čtvrtek soud potrestal podmíněnými tresty. Střecha se loni zřítila při zápasu, v hale bylo asi 80 lidí. Všem se podařilo bez úhony z místa neštěstí utéct.

Zřícená střecha sportovní haly v České Třebové. foto: YouTube, Týdeník policie

Projektant Pavel Škorpil byl odsouzen na dva roky vězení s podmíněným odkladem na dva roky, statik Jiří Khol, který měl projekt kontrolovat, dostal stejný trest. Škoda dosáhla zhruba 20 milionů korun, zaznělo ve čtvrtek u Okresního soudu v Ústí nad Orlicí.

Začíná soud s obviněnými za pád střechy haly v České Třebové. Statik odmítl vinu

Podle soudního znalce se střecha zřítila kvůli špatnému a poddimenzovanému spoji dolní pásnice, která byla rozdělena na dva díly. Střešní konstrukce byla sestavena z dřevěných vazníků. Znalec konstatoval, že mezi statickým modelem a realizací konstrukce nebyl soulad, střecha byla nedostatečně ztužena a při stavbě chyběly pravidelné kontroly.

Oběma mužů soud udělil ještě peněžité tresty, Škorpilovi 200 tisíc korun a Kholovi 100 tisíc korun. Škorpil navíc dostal tříletý zákaz činnosti.

Škorpil zavinění odmítl. Podle něj vznikla závada při výrobě vazníků a jejich montáži. Rozsudek zatím není pravomocný, obhájci obou obžalovaných se na místě odvolali.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!