21. února 2017 16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pád střechy haly v České Třebové zřejmě způsobila vada uchycení vazníků

Zásah hasičů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásah hasičů. | foto: ČTK

PARDUBICE Střecha sportovní haly v České Třebové se zřítila zřejmě kvůli vadě v uchycení dřevěných vazníků. Policejní závěry ale dosud nejsou. O nové konstrukci není rozhodnuto. V úterý to řekl na základě vyjádření znalců najatých Pardubickým krajem vedoucí odboru majetkového a stavebního řádu krajského úřadu Michal Votřel.

„Je otázka, zda vada vznikla při výrobě, při projektování nebo kvalitou dřeva,“ uvedl Votřel.

Policie neštěstí vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Posudek soudního znalce bude hotový za několik týdnů či měsíců, podle Votřela musí policie stanovit trestněprávní odpovědnost konkrétních osob.

Střecha spadla 14. ledna večer při florbalovém turnaji, jen několik dní po kolaudaci nové haly. Všem osmi desítkám lidí se podařilo včas utéct.

Střechu haly s konstrukcí z dřevěných vazníků pro generálního dodavatele Profistav Litomyšl stavěla formou subdodávky firma Cecolegno specializující se na dřevěné konstrukce. Celková škoda zatím nebyla vyčíslena, zřejmě však nepřevýší 15 milionů korun.

Podle pořadatelů bylo uvnitř před pádem střechy 80 lidí.
Nová hala v České Třebové.

O nové konstrukci střechy zatím nebylo rozhodnuto. Ve hře je železobetonová konstrukce, lepený vazník, ocelová konstrukce nebo kombinace oceli a dřevěného vazníku. Podle Votřela hejtmanství navrhne, aby se znovu použily dřevěné vazníky, nikoli však příhradové, ale prosté.

Pardubický kraj halu vybudoval nákladem 58 milionů korun. Využívat ji měla místní Vyšší odborná škola a Střední škola technická, v jejímž areálu stojí. Kraj u stavebníka stavbu reklamuje, opravy potrvají odhadem půl roku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz