Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Naše dáma v slzách. Co píše francouzský tisk o masivním požáru v Notre-Dame?

Svět

  8:01
PAŘÍŽ/PRAHA - Titulním stranám všech úterních deníků dominoval bez výjimky požár, který v pondělí večer zachvátil pařížskou katedrálu Notre-Dame, poničil střechu a způsobil pád špičaté věže v jižní části budovy. Záběry na padající věž byly hlavním motivem titulních fotografií.

Část titulní strany deníku Libération. foto: Twitter.com

Hlavní francouzský katolický deník La Croix publikoval svou titulní stranu již ve večerních hodinách na svém twitterovém účtu. Titulek zní: „Le coeur en cendres“ (Srdce v popelu).

Deník Les Echos nazval událost „La tragédie de Paris“ (Pařížská tragédie). Dodal, že „silný požár zpustošil katedrálu“, což vedlo k „značným emocím po celém světě“. Odkazoval se tak na večerní soustrastné zprávy od všech světových státníků.

15.dubna 2019 v 21:37, příspěvek archivován: 16.dubna 2019 v 07:53

La UNE du journal de demain https://t.co/x0N8qjceRv

Titulek hlavního pařížského deníku Le Parisien: „Notre-Dame des Larmes“ (Naše dáma v slzách). Ve svém vydání věnovaly noviny celých devět stran tomuto tématu od reportáže z místa, přes záznamy emocí obyvatel Paříže až po výběr z historie katedrály.

15.dubna 2019 v 23:34, příspěvek archivován: 16.dubna 2019 v 07:54

La Une du @le_Parisien de ce mardi 16 avril 2019. Le fil des événements en direct ici >https://t.co/v8Sa2i0INe https://t.co/tDxhgoSnye

Hlavní pravicově tíhnoucí deník Le Figaro nazval událost „Le désastre“, tedy katastrofou. Připomněl, že Notre-Dame je zapsaná do světového dědictví UNESCO. Na svých stránkách pak informoval o „svědectví solidarity a smutku“.

15.dubna 2019 v 22:53, příspěvek archivován: 16.dubna 2019 v 07:54

La Une belle et tragique du @Le_Figaro. https://t.co/PhHEH2ySGR

Levicový deník Libération pak v souvislosti s názvem katedrály zvolil titulek „Notre Drame“ (Naše drama), přičemž vybral fotografii, na které je detailní pohled na rekonstruovanou věž v momentě jejího pádu.

16.dubna 2019 v 06:30, příspěvek archivován: 16.dubna 2019 v 07:54

A la une de Libération aujourd'hui : Notre drame https://t.co/zZqMuLvCMK https://t.co/SrW6oUCrkx

Poslední z předních francouzských deníků Le Monde svou titulní stranu s požárem Notre-Dame ještě neodhalil, jelikož se jedná o večerník. Noviny na úterý byly na stáncích již v pondělních 16 hodin, zatímco požár v pařížské katedrále vypukl až v 18:50.

Příčina požáru katedrály Notre-Dame podle náměstka ministra vnitra Nuňeze zatím není jasná a vyšetřování pokračuje. Oheň podle něj není plně uhašen.  

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...