Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mynář je stále bez prověrky. NBÚ zamítl jeho rozklad proti nevydání

Kancléř Vratislav Mynář vychází z Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancléř Vratislav Mynář vychází z Poslanecké sněmovny. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Kancléř Vratislav Mynář neuspěl u Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) s rozkladem kvůli neudělení bezpečnostní prověrky. Nyní se obrátí na soud, uvedla Česká televize s odvoláním na vyjádření kancléře.

Mynář už dříve řekl, že podobné rozhodnutí očekával. Prezident Miloš Zeman je připraven Mynáře odvolat, pokud neuspěje u soudu. Zároveň mu ale nabídne jiné místo v kanceláři prezidenta, řekl prezident na návštěvě Libereckého kraje.

Záporné rozhodnutí k udělení prověrky na stupeň přísně Mynář obdržel v září, na začátku října proti němu podal rozklad. Jeho právníci v něm napadli špatné právní posouzení NBÚ.

Kancléř už v pondělí řekl, že neočekává, že by s rozkladem uspěl. Nebyl prý tak naivní, aby si myslel, že ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil rozhodnutí úřadu zvrátí. Podání rozkladu označil za naprosto zbytečné, protože od něj nic neočekával. Mluvčí NBÚ v úterý Mynářův případ komentovat nechtěl.

Odkud byly informace v médiích?

„Úředníci, kteří posuzují, zda si zasloužím důvěru, mají také prověrky, ale sami pouští tyto informace,“ zkritizoval však Mynář v České televizi NBÚ s tím, že nechápe, jak je možné, že se informace o rozhodnutí Úřadu objevily v médiích už v polovině listopadu, zatímco on dostal oficiální obsílku až 4. ledna.

Prezidentův kancléř se nyní plánuje obrátit na pražský Městský soud, pokud ani u něj neuspěje je připraven podat stížnost k Nejvyšším správnímu soudu.

„Chtěli po mně informace o finančních transakcích z let 2005 až 2013. Neznám jediného člověka v této republice, který by si pamatoval, odkud mu před deseti lety přišly nějaké peníze,“ popdsl Mynář jeden z důvodů, proč s verdiktem NBÚ nesouhlasí.

Na Hradě Mynář zůstane

Zeman v úterý zopakoval své stanovisko z minulosti, že Mynáře odvolá až v případě, že neuspěje u soudu. „Tato dohoda s panem prezidentem platí. Stížnost k Městskému soudu není žádná zdržovací taktika, já jen stále věřím ve spravedlnost v této zemi,“ doplnil Mynář.

Na Hradě by ale v mohl stávající kancléř zůstat i případě v případě, že by soudy jeho protesty zamítly. Zeman by jej ale přeřadil na jinou pozici. Podle odborníků bude ale soudní řízení trvat tak dlouho, že Mynář bude moci v roli kancléře dokončit Zemanovo první volební období.

Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky téměř tři roky. Před žádostí o prověrku uvedl, že ji pro výkon funkce podle zákona nepotřebuje. Zažádal o ni v prosinci 2013, vlastní prověřování ale podle médií začalo zhruba o rok později.

Místopředseda opoziční ODS Martin Kupka Zemana vyzval, aby Mynáře okamžitě odvolal. „Je nepřijatelné, aby jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta republiky nedisponoval bezpečnostní prověrkou,“ uvedl Kupka s tím, že Zeman často rád cituje princip „padni, komu padni“.

K výkonu své funkce kancléř prověrku nutně nepotřebuje. Bez ní se ale nemůže seznamovat s některými utajovanými informacemi - nemůže tak například chodit na některá zasedání vlády.

Události kolem bezpečnostní prověrky Vratislava Mynáře

 • 14. března 2013 - Prezident Zeman jmenoval Mynáře, který byl šéfem jeho volební kampaně, vedoucím své kanceláře. Mynář se kvůli tomu musel vzdát funkce předsedy Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ). Jako lídr zemanovců Mynář uvažoval o tom, že by roli kancléře využil ke zviditelnění SPOZ před nadcházejícími volbami. Zeman na to reagoval prohlášením, že úřad kancléře nemůže být používán k propagaci jakékoli politické strany.
 • 27. září 2013 - Mladá fronta Dnes napsala, že Mynář stále nemá bezpečnostní prověrku, a žádost o ni dokonce pozastavil. Zeman k tomu řekl, že nepotřebuje kancléře k tomu, aby za něj jednal s vládou, protože sám komunikuje s premiérem, a proto nepovažuje za problém, že Mynář nemá prověrku, která by umožnila zastupovat hlavu státu na klíčových jednáních.
 • Média v souvislosti s Mynářovou prověrkou spekulovala, že NBÚ mohou vadit některé Mynářovy podnikatelské kontakty, mimo jiné z dob jeho působení ve firmě Petrcíle, v níž figuroval po boku podnikatele Radima Masného, či vztah s kontroverzním lobbistou Miroslavem Šloufem.
 • 26. října 2013 - Mynář ve volbách do Poslanecké sněmovny kandidoval jako jeden z lídrů SPOZ, která ale neuspěla. Den poté Zeman řekl, že Mynář předpokládal, že se stane poslancem a nebude prověrku potřebovat. "Je jeho povinnost o prověřování požádat a dokončit to co nejrychleji, jinak mu hrozí ztráta místa kancléře. Buď ji dostane a zůstane kancléřem, nebo si budu muset shánět kancléře jiného," řekl Zeman.
 • 25. listopadu 2013 - Mynář řekl, že žádost o vydání prověrky podá ještě do konce roku. Pro výkon funkce ji ale podle ze zákona nepotřebuje, uvedl.
 • 5. prosince 2013 - Zeman řekl, že Mynář, "protože si je jistý, že se ničeho nezákonného nedopustil", příští týden předloží NBÚ žádost o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň, "aniž by mu to zákon ukládal". Zeman zopakoval, že pokud kancléř prověrku nezíská, na Hradě skončí.
 • 19. prosince 2013 - Mynář oznámil, že požádal NBÚ o prověrku na stupeň přísně tajné.
 • 6. ledna 2015 - Zeman v reakci na zveřejněné informace o tom, že si Mynář před Vánocemi pořídil vilu v pražských Strašnicích od právníka lobbisty Romana Janouška za 5,5 milionu korun, což je podle realitních makléřů cena dvakrát nižší, než je v místě u podobné nemovitosti obvyklé, řekl, že kancléře neodvolá, ale Mynář by měl pochybnosti o nákupu domu vyvrátit. Mynář řekl, že na ceně domu nevidí nic podezřelého.
 • 9. ledna 2015 - MfD napsala, že Mynář dodal zbytek materiálů, které požadoval NBÚ, až koncem roku 2014, a to až po upozornění, že řízení může být kvůli chybějícím materiálům zastaveno. Vlastní prověřování Mynáře tak začalo až skoro rok poté, co o prověrku požádal. Prezident Zeman podle listu o zdržení nevěděl.
 • 23. září 2015 - Deník Právo napsal, že NBÚ odmítl Mynářovi udělit bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné.
 • 24. září 2015 - Prezident Miloš Zeman řekl, že pokud Mynář prověrku od NBÚ nezískal a neuspěje ani s odvoláním, zbaví jej funkce kancléře. Mynář uvedl, že rozhodnutí o výsledku prověrky má v neotevřené obálce na svém pracovním stole.
 • 25. září 2015 - Kancléř Mynář oznámil, že prověrku od NBÚ na stupeň přísně tajné nezískal.
 • Prezident Zeman řekl, že Mynář by v určité funkci na Pražském hradě mohl zůstat i bez bezpečnostní prověrky. Vždy pro něj na Hradě bude důstojné místo, uvedl Zeman.
 • 7. října 2015 - Mynář podal rozklad k NBÚ proti neudělení prověrky. V rozkladu napadl špatné právní posouzení NBÚ.
 • 5. ledna 2016 - Podle České televize Mynář s rozkladem u NBÚ neuspěl. Nyní se obrátí na soud. Mluvčí hradu Jiří Ovčáček ČTK řekl, že prezident Zeman Mynářovi umožní veškerá odvolání k soudu, a do soudního rozhodnutí ho proto neodvolá.
,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...