10. dubna 2015 17:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vratislav Mynář se chystá zveřejnit platy všech prezidentových mužů

Mynář Vratislav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mynář Vratislav | foto: Česká pozice

PRAHA Kancléř Vratislav Mynář je připraven zveřejnit platy všech vedoucích pracovníků kanceláře prezidenta včetně svého, jakmile získá souhlas šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Igora Němce. O vyjádření ho požádal dopisem, řekl v pátek Mynář novinářům.

Podle serveru Aktuálně.cz již ÚOOÚ Mynářovi vzkázal, že platy zveřejnit může. Kvůli neochotě zveřejnit příjmy kancléře nedávno kritizovala poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová a opakovaně na to upozorňoval tisk.

Mynář v pátek tuto kritiku odmítl jako hysterické a účelové výkřiky. Ve spolupráci s legislativním odborem kanceláře prezidenta prý nechal připravit několik variant zveřejnění platů vedoucích úředníků na Hradě a tu výslednou poslal k posouzení ÚOOÚ.

„V momentě, kdy obdržím kladné stanovisko pana ředitele Němce, zveřejním nejenom svůj plat jako vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, ale platy všech vedoucích pracovníků, všech ředitelů odborů včetně odměn,“ uvedl Mynář. Předseda ÚOOÚ Němec řekl, že odpověď už Mynářovi poslal. „Podepsal jsem to ve čtvrtek, takže to dostane nejspíš v pondělí,“ uvedl. Než Mynář dopis dostane, nechtěl Němec obsah stanoviska sdělit, ale podle serveru v dopise ÚOOÚ uvádí, že kancléři nic nebrání plat zveřejnit.

Kromě neochoty zveřejnit svůj plat čelí kancléř dlouhodobě kritice kvůli tomu, že stále nemá bezpečnostní prověrku. Loni vyvolal diskusi jeho nákup vily v pražských Strašnicích, který byl podle odborníků podezřele levný. Prezident Miloš Zeman se ho ale při všech kontroverzních situacích zatím zastal.

ČTK, Lidovky.cz