27. října 2017 15:51, aktualizováno  18:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Pokusný balonek, marketingová mlha.‘ Straničtí lídři kritizují Babišovu myšlenku menšinové vlády

Babišovo hnutí ANO ve volbách zvítězilo s necelými třiceti procenty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babišovo hnutí ANO ve volbách zvítězilo s necelými třiceti procenty. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Protože necelý týden po volbách nenašel partnera do koalice, přišel v pátek předseda hnutí ANO Andrej Babiš s tím, že sestaví menšinovou vládu z ministrů ANO a nestranických odborníků. Řekl to serveru iDNES.cz.

Podporu chce hledat u všech stran zastoupených v nové Sněmovně. Od jejich představitelů se však kladných reakcí nedočkal, předsedové myšlenku většinou kritizují a nemění názor, že Babišovu vládu nepodpoří. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek pozici v čele strany obhájil, naproti tomu předseda KSČM Vojtěch Filip už příští rok na funkci kandidovat nebude. Sociální demokraté si zvolili šéfa poslaneckého klubu a oznámili, že na místopředsedu Sněmovny navrhnou Jana Hamáčka.

Babiš serveru iDNES.cz řekl, že menšinovou vládu ANO zkusí kvůli tomu, že ho všechny strany odmítly. Kabinet by podle něj mohl částečně plnit program všech stran. V České televizi Babiš dodal, že preferuje podporu od stran, s kterými bylo ANO dosud ve vládě, tedy ČSSD a KDU-ČSL. „A od stran, s kterými máme styčné body v programu,“ uvedl. Při sestavování vlády chce oslovit dosavadní ministry za ANO a odborníky. Podle informací serveru neolivni.cz počítá s exministry Miroslavem Tomanem a Martinem Pecinou, členy úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Oba se těší důvěře prezidenta Miloše Zemana, připomíná server.

Šéfové dalších stran označili Babišovo řešení například za nešťastné nebo ne právě ideální. Petr Fiala (ODS) hovoří o tom, že si Babiš jde splnit svůj sen vládnout sám. Znovu vyloučil to, že by občanští demokraté mohli vyslovit Babišově vládě podporu. Totéž uvedl i šéf Pirátů Ivan Bartoš, jehož strana s informací pracuje už druhý den. „Není to šťastné řešení,“ napsal ČTK Bartoš.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek oponuje i myšlence, že by mohli být ve vládě nadstraničtí odborníci. „Vláda je politický orgán a ministři, byť nebudou členy strany, jsou politici a budou dělat politická rozhodnutí,“ uvedl. Zatímco podle Kalouska Babiš slovy o odbornících jen vypouští marketingovou mlhu, úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec prohlášení považuje za pokusný balonek ANO, na který nebude reagovat. Také trvá na opoziční roli sociální demokracie. Podporu menšinové vládě ANO vyloučil i předseda SPD Tomio Okamura.

Šéf STAN Petr Gazdík by považoval za zajímavé to, zda Babiš sežene důvěru, nebo jen „podporu nohama“, tedy že by někteří poslanci odešli ze sálu. Babiš podle něj spěchá, když řešení volí necelý týden po volbách. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se dal Babišův krok čekat. Zda může taková vláda dostat důvěru, je podle něj ve hvězdách. Pokud dostanou nabídku, aby menšinovou vládu podpořili, návrh nejprve projednají komunisté v regionech.

Celostátní konference lidovců rozhodla, že má jejich předseda Bělobrádek zůstat v čele strany. Zavázala také poslance strany k tomu, aby nevstupovali do koalice s ANO ani nijak nepodpořili menšinovou vládu, a to ani odchodem ze Sněmovny při hlasování, kterým by snížila potřebný počet hlasů pro vyslovení důvěry kabinetu.

Také komunisté řešili výsledky voleb, ve kterých strana klesla nejníže od svého vzniku. Už mají jasno o šéfovi poslaneckého klubu, vést ho bude i nadále Pavel Kováčik. Nováčky na postech místopředsedů se stali Hana Aulická Jírovcová a Leo Luzar. Strana kvůli tomu svolala na duben příštího roku mimořádný sjezd. Dlouholetý předseda KSČM Filip na něm už funkci obhajovat nebude.

Komunisté mají po pátku jasno o šéfovi poslaneckého klubu, vést ho bude i nadále Pavel Kováčik. Lidovci si také zvolili nového předsedu. Bude jím končící ministr pro legislativu a lidská práva Jan Chvojka.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz