Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

MZV dá tři miliony korun na projekty v rumunském Banátu, kde žije četná česká komunita

Banát foto: archiv Jiřího Řeháka

Praha - Na projekty na podporu české komunity v rumunském Banátu dá ministerstvo zahraničí celkem tři miliony korun. Podmínky pro poskytnutí dotace splnilo pět subjektů.
  8:02

Výše dotace pro jednotlivý projekt činí maximálně milion korun, u projektů nad 300 tisíc korun musí být součástí nákladů na projekt zpráva nezávislého auditora. Vyplývá to z materiálu resortu, který má ČTK k dispozici a který v brzké době obdrží vláda.

Bývali blíže Bohu i sobě navzájem. Teď český Banát stárne - a vzpomínky blednou

Plnou podporu získal projekt zaměřený na zdokumentování vzpomínek seniorů z řad českých krajanů společnosti Post Bellum a projekt Klubu českých turistů na značkování turistických cest, který navazuje na první etapu realizovanou dříve.

Podporu získal také projekt Diecézní charity Brno, jež bude poskytovat ošetřovatelskou a pečovatelskou službu starším a nemocným osobám. Organizace už poskytuje v Banátu několik let zubní péči.

Částečně schváleny byly projekty Člověka v tísni, který získal dotaci na technologickou a obsahovou přestavbu webu www.banat.cz, a spolku Český banát, který získá prostředky na zlepšení odpadového hospodářství, což má přispět ke zkvalitnění životních podmínek krajanů.

V Banátu se žije pořád postaru.
Stačila jedna návštěva místa, kde má jeho manželka kořeny, a do Banátu se...

Banát je jednou z nejautentičtějších českých komunit ve světě. V roce 1823 se několik skupin Čechů vydalo na dlouhou cestu až do pohraniční oblasti tehdejšího rakouského mocnářství. Přesun se uskutečnil postupně ve třech vlnách. 

Češi nejprve založili vesnice Svatá Alžběta a Svatá Helena. Později přibylo Rovensko, Šumice, Bígr, Gerník a Eibentál. V současné době ve vesnicích žije více než 2000 krajanů. Ještě v roce 1991 ve vesnicích žilo asi 10 tisíc Čechů.

Autor: