Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na ambasádě vybuchl trezor. Policie zmiňuje neodbornou manipulaci s výbušninou

Česko

  16:58aktualizováno  21:04
PRAHA - Policie aktuálně pracuje s několika verzemi výbuchu na palestinské ambasádě v Praze. Nejhlasitěji se nyní mluví o neodborné manipulaci s výbušninou, případně zamovolném výbuchu. Teroristický útok policie vyloučila. Několik hodin po výbuchu podlehl zraněním palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál. Agentura AP citovala palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího, podle něhož explodoval trezor, který nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel. Magistrát kvůli pokračujícímu vyšetřování evakuuje lidi z nejbližšího okolí domu.

Při výbuchu v Internacionální ulici byl vážně zraněn palestinský velvyslanec. foto: MAFRA: Petr Topič

"Provedli jsme ohledání místa činu, podle prvotních informací nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o teroristický čin," vyvrátila spekulace policejní mluvčí Andrea Zoulová. "Během bezpečnostní prohlídky pyrotechniků nebyl nalezen žádný nástražný výbušný systém ani v budově velvyslanectví, ani v bytě velvyslance," dodala.

Agentura AP citovala palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího, podle něhož explodoval trezor, který nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel. Nacházel se prý po léta ve starém palestinském velvyslanectví v Praze a pak byl přemístěn do nových objektů, které má ambasáda využívat.

"Trezor stál nepovšimnut ve starém velvyslanectví. Nikdo se ho nedotkl dvacet, pětadvacet let," prohlásil Málikí. Podle jeho slov až nynější velvyslanec se rozhodl, že trezor otevře. "Když tak učinil, něco se uvnitř (sejfu) stalo a vybuchlo to," citovala ministra AP. Zároveň poznamenala, že není jasné, jak mohl Málikí vědět, že trezoru se přes dvacet let nikdo nedotkl, ani to, proč by sejf měl obsahovat výbušninu.

Evakuace v Suchdolu

Pražský magistrát ve spolupráci s policií záhajil navečer evakuaci obyvatel z přímého okolí palestinské ambasády. Na místo tak přijely dva autobusy a lidé dostali informaci, co si s sebou sbalit. Pokud bude potřeba evakuovat větší množství obyvatel, slíbilo vedení městské části otevření místní školy.

Za výbuchem podle policie stojí neodborná manipulace s výbušným systémem, případně samovolná iniciace. Policie zatím nemůže sdělit konkrétní informace k typu výbušniny, konkretizovat zatím nechce ani výbušný systém. "Odhalí to až odborná znalecká zkoumání," vysvětlila Zoulová.

Jisté však je, že výbušný systém byl v trezoru a k jeho detonaci došlo po otevření trezorových dvířek. Zda byla výbušnina součástí ochrany trezoru, zatím policie nevyloučila.

K TÉMATU:

Autoři: , ,
Témata: policie, trezor, výbuch, Praha

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat