Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Covid-19 se rychle šíří na Chebsku, může za to vývoj v Mariánských Lázních. Kraj požádal o vojáky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Karlovy Vary Na Chebsku se v posledních dnech rychle zvyšuje počet lidí nakažených covid-19. Nejvíce zasažené jsou Mariánské Lázně, kde je už 51 lidí s pozitivními testy, informoval starosta města Martin Kalina (Piráti). Za týden to tam znamená nárůst o 42 případů.

Karlovarský kraj má kvůli Chebsku druhý největší počet nakažených na 100 000 obyvatel, hned po Praze. V neděli proto požádal Ústřední krizový štáb, aby rozšířil mimořádné opatření o vyslání vojáků do sociálních zařízení, léčebny dlouhodobě nemocných a lůžek následné péče v Mariánských Lázních. Podle mluvčí krajského úřadu Jany Pavlíkové kraj čeká na reakci.

Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví z pondělního rána je z Karlovarského kraje 350 nakažených, to je téměř 119 nakažených na 100 000 obyvatel. Vyšší podíl má jen Praha s téměř 128 nakaženými na 100 000 obyvatel.

Podle starosty Mariánských Lázní Kaliny se počty nakažených rychle zvyšují. „Zatímco k neděli 19. dubna jsme evidovali celkem devět pozitivních případů, k neděli 26. dubna jich bylo celkem 51,“ řekl Kalina.

Příčinou nárůstu je podle něj hlavně vývoj v mariánskolázeňské nemocnici. Ta aktuálně komunikuje s vedením Karlovarského kraje, krajskou hygienickou stanicí a také s armádou ČR, která v případě potřeby může nemocnici vypomoci po personální stránce, uvedl starosta. „Další nakažení jsou pouze jednotky, ne velké skupiny. Žádná opatření ze strany města zatím zavádět nebudeme,“ řekl Kalina.

Počet nakažených v nemocnici v Mariánských Lázních se podle aktuálních údajů zvýšil z nedělních 17 na 43. Z tohoto čísla je 34 nakažených mezi pacienty a devět nakažených jsou zaměstnanci, potvrdila mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková. Nemocnice, která je soukromým zdravotnickým zařízením s menšinovým podílem města, zatím funguje bez větších omezení.

Na Chebsku je 239 nakažených na 100 000 obyvatel. Hůř je na tom jen Domažlicko s 523,7 nakažených na 100 000 obyvatel. Tam ale v posledních dnech počty lidí s koronavirem tak rychle nepřibývají. Za neděli v Česku přibylo 52 nových nakažených, z Karlovarského kraje je víc než třetina.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...