Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Chebu začali dezinfikovat nemocnici. Ta je označována za lokální ohnisko nákazy koronavirem

Odběrové týmy Armády ČR v chebské nemocnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběrové týmy Armády ČR v chebské nemocnici. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Cheb V chebské nemocnici ve čtvrtek začala dezinfekce vnitřních prostor, potrvá do soboty. Druhým dnem pokračuje i testování všech zaměstnanců nemocnice, ve které se v posledním týdnu objevil zvýšený výskat nákazy koronavirem. Ze tří stovek zaměstnanců, kteří prošli testováním ve středu, se koronavirus prokázal zatím u jednoho dalšího člověka, řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Hasiči staví nové odběrové stany pro odběrové týmy Armády ČR v chebské...
Hasiči staví nové odběrové stany pro odběrové týmy Armády ČR v chebské...

Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala dezinfekci chebské nemocnice provádí jednotka hasičů z Ostravy vybavená speciálním přístrojem. Pomáhají jim hasiči z Karlovarského kraje. „Speciální dezinfekce se aplikuje pod tlakem, nechá se působit a prostor se musí následně vyvětrat. Místnost musí být prázdná, bez lidí,“ řekl Kasal. Mluvčí uvedl, že se dezinfikují dva pavilony nemocnice.

Dezinfekce potrvá zřejmě do soboty, pokud se neobjeví nepředvídatelné překážky, řekl ve čtvrtek mluvčí nemocnice. Teprve následně se připraví plán postupného návratu nemocnice do běžné činnosti. Zatím v ní fungují jen ambulance a částečně onkologické oddělení, které je v oddělené budově.

Podle mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaely Zajíčkové podstoupila testování během středy asi polovina z bezmála 500 zaměstnanců nemocnice. Nyní se čeká na výsledky.

Podle plánu, na kterém se dohodla Karlovarská krajská nemocnice Karlovarský kraj i hygienici, by v případě pozitivních testů měli projít testováním i členové domácností nakažených zdravotníků, případně další lidé, kteří s nimi přišli do kontaktu.

Chebská nemocnice je jedním z největších lokálních ohnisek nákazy v Česku. Vedení nemocnice udává, že se zde zatím nakazilo 31 zaměstnanců, ministerstvo zdravotnictví ve středu uvedlo 38 zaměstnanců a 49 pacientů.

Karlovarský kraj proto požádal o pomoc krizový štáb ČR a do Chebu přijely pomoci s testování tři týmy vojáků. Jak dlouho bude testování trvat, závisí hlavně na výsledcích testů.

Chebsko je nejvíce zasažený okres v Karlovarském kraji. Kromě chebské nemocnice se větší počet případů objevil i v nemocnici v Mariánských Lázních. Tam se ale zřejmě podařilo dalšímu šíření už zabránit. Celkově je podle ranních údajů ministerstva zdravotnictví v Karlovarském kraji 414 nakažených. V přepočtu na počet obyvatel je Karlovarský kraj nejvíce zamořeným krajem v Česku.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Na východě a severu Česka hrozí silný vítr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Na východě a severu Česka hrozí silný vítr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Na východě a severu Česka hrozí silný vítr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!