• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Na dunajské frontě napjatý klid

Česko

Krom hezkých slov a gest se maďarská a slovenská diplomacie zatím v otázce občanství nehnuly z místa

BRATISLAVA/PRAHA V Bratislavě se včera sešli ministři zahraničí zemí visegrádské čtyřky, aby podpořili trochu zamrzající rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu. Pokud se ale nepodaří v brzké době vyřešit podivně rozehranou partii mezi Slovenskem a Maďarskem o dvojím občanství, může se brzy „Balkán“ přestěhovat do těchto zemí visegrádské čtyřky. Protože i když si včera šéf slovenské diplomacie Mikuláš Dzurinda a jeho maďarský kolega János Martonyi, pokud jde o rozšíření unie o další balkánské státy, notovali, ve vztazích mezi Budapeští a Slovenskem se nepohnulo téměř nic. Maďaři zatím mlčí A není to tentokrát vina Bratislavy, která naznačuje vůli k ústupkům z tvrdých pozic, které vůči záměrům Budapešti zaujala předchozí vládnoucí koalice, řídící se heslem „na hrubý pytel ještě hrubší záplata“. Tou se v případě novely maďarského zákona o občanství, která umožní od ledna získat občanství i Maďarům za hranicemi země, stalo slovenské protiopatření, které má naopak tyto lidi automaticky zbavovat občanství slovenského. Av případě, že by maďarské občanství tajili, hrozí těmto lidem pokuta ve výši 3300 eur. To by se mělo od nového roku změnit a lidem, kteří už na základě platného slovenského zákona o občanství přišli, by se mělo vrátit.

„Velice nám záleží na tom, abychom měli čistý stůl a abychom potom mohli žádat Budapešť, aby opravila svoji chybu. Protože tam je prapůvodní počátek nedorozumění,“ uvedl Dzurinda poté, co oznámil předložení zmírňující novely Národní rady. A když hovořil o svých prvních sto dnech v úřadu, označil i vztahy s Maďarskem podobně jako s ostatními sousedy slovem „pozitivní“.

Jenže vůči slovenským vstřícným krokům je zatím na maďarské straně minimální, ne-li negativní odezva. Budapešť zatím ani nenaznačila, že by uvažovala o nějakém zmírnění zákona, či omezení „náborové“ kampaně, která má zajistit, aby se v příštím roce o maďarské občanství přihlásilo nejméně několik set tisíc Maďarů žijících za hranicemi mateřské země.

Naopak se zdá, že vláda Fideszu premiéra Viktora Orbána, která v parlamentu disponuje dvěma třetinami hlasů a může tak libovolně měnit zákony a dokonce i ústavu, chce ještě přitvrdit.

Místopředseda parlamentního výboru pro přípravu nové ústavy a vysoký činitel Fideszu Gergely Gulyás totiž prohlásil, že v nové verzi ústavy by měli Maďaři v zahraničí získat vedle maďarských pasů i volební právo. V televizi TV2 Gulyás prohlásil, že z nové ústavy „bude pravděpodobně“ odstraněna podmínka, která omezuje možnost volit a kandidovat do parlamentu trvalým bydlištěm v Maďarsku. „Maďarští občané žijící za hranicemi musejí v nějaké formě dostat volební právo,“ uvedl Gulyás. „Přesně posoudit situaci půjde ve chvíli, až si Fidesz rozmyslí, co vlastně bude dělat,“ komentoval to slovenský deník Sme. A zároveň dodal, že „na to mají naši (slovenští) politici zřejmě malý vliv“.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás