2. března 2017 19:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na horách se stále lyžuje, kvůli oteplení ale opadá zájem návštěvníků

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Na horách se stále lyžuje a na řadě míst je i metr sněhu. Zájem lyžařů ale postupně opadá, zvláště v níže položených areálech, kde oteplení zhoršuje lyžařské podmínky. Vyplývá to z údajů, které poskytli provozovatelé lyžařských středisek.

Třeba na Vysočině byla již řada skiareálů kvůli špatným podmínkám uzavřena. V provozu zůstalo pět sjezdovek, a to Šacberk, Křemešník, Fajtův kopec, Harusův kopec a Nový Jimramov. Ve středočeských skiareálech jsou podmínky dobré, na sjezdovkách už ale leží převážně technický sníh a návštěvníků ubývá. Podobně je tomu na jihu Moravy a také v Ústeckém kraji správci středisek po oteplení buď omezují provoz, nebo úplně zavírají.

S úbytkem sněhu, a tím i lyžařů bojují také provozovatelé vleků v Beskydech. Přišlo oteplení a někde i silný vítr či vydatné deště. Například v Mostech u Jablunkova sněhová pokrývka přišla až o 30 centimetrů. V části Beskyd ve Zlínském kraji jsou podle vlekařů podmínky dobré, ačkoli návštěvnost mnohde odpovídá jarnímu počasí, které lidi láká k jiným aktivitám.

Jiná je situace v Krkonoších nebo na Šumavě. V Krkonoších leží místy až 150 centimetrů sněhu a lyžaři mohou vyrazit na sjezdovky i běžecké tratě. Na Šumavě jedou třeba na Lipně všechny vleky a skiareál čeká nárůst návštěvnosti díky jarním prázdninám. Podle možností se stále upravují také šumavské stopy pro běžkaře, kteří již ale musejí někde počítat s místy bez sněhu a se zhoršenou kvalitou sněhu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!