Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na horách sněží, tvoří se závěje. Auta už mají mít zimní pneumatiky

Česko

  8:28aktualizováno  17:07
PRAHA - V horských oblastech napadlo až 30 centimetrů sněhu. Sníh způsobil dopravní komplikace a na silnici 1. třídy č. 35 mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Čadcou úplně zastavil dopravu. V současné době je silnice průjezdná pro osobní automobily se zimní výbavou. Tvoří se však kolony kamionů.

Předčasná sněhová nadílka zaskočila Českou republiku foto: ČTK

České hory sužuje sněžení, silný vítr a sněhové závěje. Meteorologové varují, že se místy mohou tvořit závěje. V Krkonoších napadlo až 40 centimetrů sněhu, v Jeseníkách stále hustě sněží. Stávající počasí komplikuje hlavně dopravu, tvoří se sněhové jazyky a silničáři doporučují zimní výbavu.

Dvacet centimetrů sněhu napadalo přes noc v Jeseníkách, například v Karlově Studánce a na Ovčárně. Navíc sněží stále. "Na úsecích, které jsme ošetřili drtí a štěrkopískem, se při teplotách kolem nuly místy tvoří sněhová kaše a ta se zajíždí," upozornil bruntálský dispečer Josef Olbert. Většina silnic v regionu je podle něho mokrých.

Počasí v Česku 14. října 2009.

V Beskydech napadlo až pět centimetrů sněhu, sněžilo i v nižších polohách. "Technika vyjela tam, kde bylo potřeba," řekl dispečer Petr Pytlík. Na horách fouká velmi silný vítr, který tvoří na silnicích závěje. Podle něho se v horských oblastech drží ranní teploty dva stupně pod nulou.

V jihočeské části Šumavy leží do pěti centimetrů sněhu.

Počasí trápí i Pardubický kraj, kde ráno od středních poloh namrzají vozovky a místy  sněží. Vlivem srážek je snížená viditelnost. Na Orlickoústecku leží rozbředlý sníh na hlavním tahu přes Suchý vrch. Ve vyšších polohách jsou na vedlejších silnicích místy zbytky tajícího sněhu. Hlavní tahy jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

V Karlovarském kraji sněží, silnice ve vyšších polohách byly po ránu pod sněhem a tvořily se i sněhové jazyky.

Situace se ale během dne zklidnila a silničáři vozovky ošetřili. Řidiči musejí být opatrní a do Krušných hor by neměli vůbec jezdit bez zimního obutí, varují silničáři.

"Sníh je hlavně v severní části kraje. Na ostatním území jen na kopcích. V okolí Božího Daru ale sníh zůstává na silnicích a protože fouká, tak se tu tvoří i sněhové jazyky," popsal ranní situaci šéf zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka.

Odpoledne se sice v kraji sněhové přeháňky nárazově opakovaly, nebyly ale tak intenzivní jako v noci a ráno. "Hlavně se podařilo uklidit zasněžené silnice. Uvidíme, co přinese noc," dodal odpoledne dispečer silničářů. Sněhové přeháňky byly ale i v nižších oblastech, tam ale sníh rychle odtává. Na horách je ale kolem minus čtyř stupňů pod nulou a sněžení se opakovaně vrací. Proto je i snížená viditelnost.

Silničáři od úterního večera sypou silnice ve vyšších polohách. "U Teplé jsme poslali sypač s inertním posypem, aby posypal silnici, po které se autobus bál sjet kopec. Nesmí se tam solit," dodal Bulka.

Dnes a ve čtvrtek očekávají meteorologové další sněžení. V polohách nad 600 metrů bude sníh zůstávat. Na horách může napadnout až 20 centimetrů, na hřebenech hor může být pokrývka ještě o deset centimetrů vyšší. Nejvíce bude sněžit v Jeseníkách a v Beskydech.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat