Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na infekčním oddělení Nemocnice Prostějov je potvrzena nákaza u dalších 4 zdravotníků

Zdravotníci připravení na odběr vzorků od potenciálně nakažených pacientů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotníci připravení na odběr vzorků od potenciálně nakažených pacientů. | foto: ČTK

Olomouc Na infekčním oddělení Nemocnice Prostějov, které je jediné svého druhu v Olomouckém kraji, byla v pondělí potvrzena nákaza u dalších čtyřech zdravotníků. Jde o personál, který přišel do kontaktu s lékařem, u něhož byl pozitivní test potvrzen o víkendu. Oddělení je posíleno a i nadále funguje, řekla mluvčí nemocnice Radka Miloševská. V Olomouckém kraji jde o již druhý případ potvrzené nákazy v nemocnici. Minulý víkend bylo onemocnění koronavirem potvrzeno u lékaře z urgentního příjmu Fakultní nemocnice v Olomouci.

„Personál je postupně testován, zatím víme, že onemocněli další čtyři zdravotníci. Jsou to zdravotníci napříč profesemi. Naštěstí to neznamená, že by to ohrozilo chod oddělení, musíme posílit personální stav. Ale zatím to chod neovlivní, péče je i nadále zajištěna,“ uvedla mluvčí nemocnice. „Dosud všech pět zdravotníků má zatím lehké projevy onemocnění,“ doplnila Miloševská.

Infekční oddělení prostějovské nemocnice, u jehož pěti zdravotníků se nákaza potvrdila, je jediným svého druhu v Olomouckém kraji; převážejí se sem nakažení s těžším průběhem nákazy. V nemocnici momentálně v souvislosti s nákazou leží podle Miloševské deset pacientů. „Na infekčním oddělení je jich osm, na ARO dva pacienti, čísla se však stále mění,“ dodala mluvčí nemocnice. Oddělení má 18 pokojů a 30 lůžek. V případě epidemie koronaviru na území kraje lze jeho kapacitu ztrojnásobit.

Onemocnění COVID-19 se už dřív prokázalo také u lékaře urgentního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Do karantény museli jeho pacienti i personál. Lékař se vrátil z Řecka. Karanténa byla kvůli tomu vyhlášena u desítek pacientů a lékařů, kteří s ním byli v přímém kontaktu. Provedené testy další nákazu nepotvrdily. Mezi nemocnými je také lékař z Uničova, potvrdil dnes novinářům hejtman Ladislav Okleštěk. Uničov je s Litovlí a dalšími 19 obcemi už týden v uzavřené zóně a to právě kvůli zvýšenému riziku nákazy.

V Olomouckém kraji je aktuálně potvrzeno 97 případů nákazy, o 12 více než v neděli. 

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?