Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na lanovku v Bukové hoře spadl strom. Na sedačkách uvízli lyžaři, na pomoc byl povolán vrtulník

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Červená Voda (Orlickoústecko)  V areálu Buková hora v Červené Vodě ve čtvrtek zůstalo uvězněno 71 lyžařů na sedačkové lanovce. Zastavila se kolem 13:00 poté, co na ni spadl strom. Lyžaře, mezi nimiž byly děti, se podařilo dostat v pořádku dolů, nikdo nebyl zraněný nebo podchlazený. Evakuace lyžařů byla ukončena v 16:17, uvedli hasiči. Poslední lidé tak na sedačkách i ve výši několika metrů strávili kolem tří hodin. Lanovka je moderní a vyhřívaná.

Záchranná akce začala kolem 14:00. Týmy tvořili hasiči, kteří mají lezecký výcvik. Jednotky přijely z Králík, Šumperka nebo Olomouce. Horští záchranáři byli z Čenkovic, Jeseníků a Říček v Orlických horách.

Do Červené Vody v Orlických horách přiletěly dva vrtulníky z Brna a Prahy, záchranáři měli rolby a skútry, uvedla mluvčí policie Lenka Vilímková.

„Záchranáři vylezli na sloup a pomocí lanového setu se přiblížili k lyžařům na sedačce. Zde si vytvořili bod. Ustrojili vždy po jednom lyžaři do evakuačního trojúhelníku a spustili lyžaře postupně dolů,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

17.ledna 2019 v 13:59, příspěvek archivován: 17.ledna 2019 v 14:12

Lano se nepodařilo obsluze zpět nahodit. Zahájena byla evakuace všech osob ze sedačkové lanovky. Na pomoc k Bukové Hoře byl povolán vrtulník.

Lanová dráha měří 1688 metrů, je čtyřsedačková a vyhřívaná. Strom spadl na lano zhruba v polovině trasy. Horský záchranář strom odřezal. Poté se pokusili si obsluhou lanovky lano nahodit zpět, aby mohla v nouzovém provozu svézt lidi do bezpečí. Lano se ale nepodařilo znovu nasadit.

„Ihned jsem vyjel na místo s potřebnou technikou, abych strom odřezal a lanovou dráhu tak uvolnil. Kmen ale zasáhl a strhl jedno z lan, naštěstí to, které jelo dolů, a tím pádem na té straně necestovali žádní pasažéři,“ řekl zasahující člen Horské služby Orlické hory Luděk Abrahám.

Lanovka bude zatím mimo provoz. Podle Vilímkové ji nejprve prohlédne drážní inspekce. Provozovatel areálu o jejím znovuspuštění podá informace na svém webu nebo facebooku. Nejdřív ale také bude nutné prořezat stromy kolem sjezdovky, aby se nehoda neopakovala.

Policie zatím zahájila úkony trestního řízení, ovšem bez jakékoliv právní kvalifikace. Je pravděpodobné, že se strom zlomil například pod tíhou sněhu a nikdo za nehodu nemůže. Strom byl podle horské služby hustě obalený sněhem.

„Místy tak proto, a také vlivem prudkého nárazového větru, dochází k lámání větví a někdy i kmenů. Dnešní událost je ojedinělá, ale upozorňuji návštěvníky pohoří, aby dávali při túrách pozor a nezdržovali se v hustě zalesněných místech,“ náčelník Horské služby Orlické hory Josef Hepnar.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!