Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Horská služba v Labském dole zachránila dva muže. Ztratili se v nepřehledném terénu

(ilustrační snímek) Horská služba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Horská služba. | foto: Horská služba

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) Horská služba v pátek odpoledne zasahovala v Labském dole u Špindlerova Mlýna v Krkonoších. O pomoc záchranáře požádali dva muži ve věku 23 a 24 let, kteří se ztratili v nepřehledném terénu. Sešli z cesty a nevěděli, jak dál. Záchranáři oba muže v pořádku dopravili do Špindlerova Mlýna.

„Kontaktovali nás kolem půl čtvrté s tím, že jsou někde mezi skalami a nedokážou se dál dostat. Domluvili jsme se, že si na místě stáhnou aplikaci Záchranka a podle ní jsme pak zjistili, že jsou v prostoru pod Šmídovou vyhlídkou,“ uvedl dispečer horské služby Štěpán Dunka.

Podle mluvčího horské služby Radka Zemana nebyli v lavinové dráze. „Zbloudili při hustém sněžení, na lyžích nebyli. Měli vcelku dobré vybavení a oblečení,“ řekl Zeman.

Záchranáři se k turistům vypravili ze dvou míst, a to vrchem ze stanice Medvědín a ze Špindlerova Mlýna Labským dolem. Krátce před půl pátou se podařilo jednomu ze záchranářů spustit se na lyžích přímo k nim. „Turisté byli v pořádku, jen vyčerpaní a podchlazení, transportováni do Špindlerova Mlýna,“ doplnil náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

V Krkonoších nejsou vhodné podmínky k podnikání zejména hřebenových túr. Horská služba dnes vydala upozornění, ve kterém hřebenové túry kvůli silnému větru, mlze a sněžení nedoporučuje. Navíc v Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Tento stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí.

Horská služba nabádá turisty, aby za těchto podmínek pečlivě zvážili své schopnosti. „Je naprosto nutné, aby všichni pečlivě plánovali trasy túr tak, aby vždy dokázali bezpečně, včas a bez zbloudění dojít do cíle. Jakýkoliv náhodný pohyb mimo značené trasy může mít za následek ohrožení zdraví, či dokonce života,“ uvedl Jirsa. Turisté by také neměli podceňovat kvalitní výbavu, především oblečení a obutí.

Podle dnešního hlášení horské služby leží na hřebenech Krkonoš okolo jednoho metru sněhu, přičemž za posledních 24 hodin napadlo 15 centimetrů nového sněhu. V minulých dnech přibylo přes půl metru sněhu. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Primátor Prahy Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Primátor Prahy Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Primátor Prahy Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.