Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žalobce žene lékaře Bartáka před soud za přípravu vraždy tří lidí

Nejvyšší soud projednával 16. července v Brně dovolání lékaře Jaroslava Bartáka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší soud projednával 16. července v Brně dovolání lékaře Jaroslava Bartáka... | foto: ČTK

LIBEREC Státní zástupce podal obžalobu na lékaře Jaroslava Bartáka. Ve Vazební věznici v Liberci loni od října do listopadu plánoval vraždu tří lidí a vydírání dalších tří lidí. Barták si již odpykává 12letý trest za znásilňování a vydírání svých asistentek.

Za přípravu zločinů vraždy a vydírání hrozí šestapadesátiletému muži 15 až 20 let, řekl státní zástupce Radim Kadlček. "Pokud má soud za to, že by použití původní trestní sazby bylo nepřiměřeně přísné, tak může jít s trestem i pod tuto sazbu," uvedl Kadlček.

ČTĚTE TAKÉ:

Vraždy a vydírání měl šestapadesátiletý muž plánovat a domlouvat s několika dalšími vězni. Podle Kadlčka ale nikdo další nebyl v souvislosti s tímto případem obžalován.

Bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor

Bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor

Podle loňských informací Práva plánoval Barták vraždu bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a pravoslavného kněze z Teplic Eugena Freimanna.

Barták byl potrestán loni 14 lety vězení za znásilňování a vydírání svých asistentek, Nejvyšší soud ale letos v létě trest zmírnil na 12 let a částečně rozsudek zrušil.

Nejvyšší soud částečně zrušil rozsudek za sexuální násilí v kauze lékaře...
Lékař Jaroslav Barták u soudu (na snímku z 16. července). V jeho kauze ve...
Lékař Jaroslav Barták u soudu (na snímku z 16. července). V jeho kauze ve...
Nejvyšší soud projednával 16. července v Brně dovolání lékaře Jaroslava Bartáka...

Údajný pokus o znásilnění a nebezpečné vyhrožován jedné bývalé asistence znovu projedná Městský soud v Praze.

Sex jako součást práce

Barták podle verdiktu vyžadoval po svých asistentkách sex jako součást práce. Trestná činnost se odehrála v letech 2006 až 2011. Barták ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho naléhání. Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití.

Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací, upozorňoval je při tom na své známosti s prominenty.

Žena mezi lvy. Zprava Jaroslav Barták, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, expremiér Miloš Zeman, ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věci majetkových Miloslav Vaněk a Andor Šándor. (2008)

Žena mezi lvy. Zprava Jaroslav Barták, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, expremiér Miloš Zeman, ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věci majetkových Miloslav Vaněk a Andor Šándor. (2008)

Soudy jej loni potrestaly za šest znásilnění, pět případů vydírání, dále sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami.

Pomsta za uvěznění?

Vraždy a vydírání údajně plánoval proto, aby se pomstil za své uvěznění. Barták prý měl ve věznici zpočátku problém přijmout režim, neposlouchal vězeňskou službu, ničil zařízení, verbálně útočil. Postupně se údajně uklidnil, ubylo nadměrných požadavků i korespondence adresované různým institucím a osobnostem.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.