Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Na Lesy dohlédne Transparency

Česko

S přípravou dlouhodobých tendrů pomůže státnímu podniku Lesy ČR nezisková organizace Transparency International. Za poradenství jí ministerstvo zemědělství v letošním roce zaplatí až 1,5 milionu korun.

PRAHA Jak vylepšit obrázek státních lesů v očích veřejnosti a zároveň zamezit zdržování kvůli špatně sepsaným výběrových řízením? Ministerstvo zemědělství má plán: zapojí do přípravy soutěží Transparency International.

„Měli bychom ministerstvu zemědělství a managementu Lesů ČR radit, jakým způsobem udělat tendry co nejprůhlednější a nejotevřenější,“ potvrdil LN David Ondráčka, ředitel Transparency International. Jeho organizace v pátek s ministerstvem zemědělství jako zřizovatelem státního podniku Lesy ČR podepsala poradenskou smlouvu. Smlouva má platnost pro letošní rok a určuje organizaci odměnu ve výši 600 korun za odpracovanou hodinu. To je podle Ondráčky třetinová sazba proti požadavkům renomovaných konzultačních firem.

„Ministerstvo nám zaplatí maximálně 1,5 milionu korun. Odhaduji však, že se k této částce v letošním roce ani nepřiblížíme,“ zdůraznil Ondráčka. Ten již sestavuje tým zhruba pěti až šesti lidí, kteří budou na této zakázce pracovat. Organizace využije jak své zaměstnance, tak externí experty.

Jakou formou budou konkrétní konzultace pro ministerstvo probíhat, se zatím ještě neví. „Spolupráce s Transparency International je v počátku a způsoby spolupráce jsou předmětem současného jednání,“ vysvětlil Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů ČR.

„Nechceme snímat odpovědnost z Lesů ČR nebo ministerstva zemědělství jako zřizovatele za vypsání tendrů,“ zdůraznil Ondráčka. O tom, zda bude nezisková organizace jen připomínkovat materiály připravené státním podnikem, nebo se zapojí přímo do vytváření podmínek nových tendrů, se rozhodne teprve na dnešní schůzce.

„Dnes nám mají předat konkrétní podklady a základní dokumenty, od kterých se odpíchneme,“ vysvětlil Ondráčka. Podle něj by nezisková organizace měla státnímu podniku pomoci i optimálně nastavit komunikaci s veřejností.

Transparency International již v minulosti státu radila. Například loni na podzim pomáhala ministerstvu kultury při kontrole v Národním technickém muzeu. Zhruba před třemi lety zase dohlížela na evropské fondy na Státním fondu životního prostředí.

Lesy ČR právě finišují práce na přípravě pětiletých tendrů na období od roku 2012. „Vypsání tendru předpokládáme nejpozději první týden v dubnu,“ řekl Boublík. Podle něj je již nyní dokumentace k tendru před finální podobou.

Konečný výsledek práce Lesů bude konzultován se zakladatelem podniku, Ministerstvem zemědělství ČR. Vyjádří se k němu kromě Transparency International i Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „S ÚOHS jsou konzultovány významné dílčí aspekty zadávacích podmínek a doporučení ÚOHS budou akceptována,“ potvrdil Boublík.

To, že Lesy ČR s přípravou tendrů pomoc potřebují, dokládá i výběrové řízení pro letošní rok, které loni na jaře ÚOHS zrušil. Firma tak musela vypsat nové a poslední smlouvy s vítězi tendrů podepisovala teprve v těchto dnech.

Navíc na čtyřech územních jednotkách z celkového počtu 108 stále není podepsána smlouva, protože vítězové odmítli podepsat smlouvu. Stejně tak se zachovaly i firmy, které se v tendru umístily na druhém a třetím místě. Lesy ČR tak byly nuceny na těchto územích vypsat pro druhou polovinu letošního roku nové tendry.

***

Státní lesy a tendry za miliardy

Lesy ČR obhospodařují více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku, tedy zhruba 86 procent rozlohy všech státních lesů a polovinu lesů v České republice.

Pro letošní rok Lesy ČR uzavřely smlouvy na 104 územních jednotkách z celkem 108. Tržby z uzavřených kontraktů by měly činit 8,8 miliardy korun při těžbě zhruba 6,9 milionu metrů krychlových.

Dřevěná kniha

Určuje pravidla, podle kterých se bude hospodařit v Lesích ČR, a základní parametry pro vypisování výběrových řízení

Každý rok se má soutěžit na pětině území, vítěz získá pětiletou smlouvu. Tendry by měly být dvoukolové, hlavním kritériem ve druhém kole má být cena. Soutěžit se bude nejen o těžbu, ale i o prodej dřeva. Většina dřeva se bude prodávat způsobem při pni (prodej pokácených stromů), na desetině území se bude soutěžit formou na pni (prodej nepokácených stromů). Pětinu vytěženého dřeva budou muset zpracovatelé nabídnout prostřednictvím burzy či elektronických aukcí.

Graf

Zisk Lesů ČR (před zdaněním v milionech korun)

8,8 miliardy korun ročně

Autor: