Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na Malostranském náměstí protestovaly stovky odpůrců protikoronavirových opatření

Demonstrace na pražském Malostranském náměstí kvůli protikoronavirovým opatřením, 7. července 2021. foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktualizováno
Praha - Několik stovek lidí ve středu na pražském Malostranském náměstí demonstrovalo kvůli protikoronavirovým opatřením. Protest trval od rána zhruba do 18:30, kdy jej organizátoři z Volného bloku rozpustili. Podle policie se demonstrace odpoledne účastnilo 400 až 500 lidí.
  10:13aktualizováno  19:42

Jednoho demonstranta, který odpoledne zablokoval dopravu a nereagoval na výzvy policistů, policie zadržela. Desítky lidí při jeho zadržení zaútočily na policisty, pořádek zjednali těžkooděnci. ČTK to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Protestující lidé odpoledne zablokovali výjezd z náměstí do Letenské ulice, tudíž ani tramvaje nemohly místem projíždět. Policie opakovaně vyzývala občany k opuštění vozovky, upozorňovala je, že v opačném případě se dopouštějí protiprávního jednání. 

„V průběhu shromáždění byla jedna osoba omezena na osobní svobodě pro podezření z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby,“ uvedl mluvčí policie. Doplnil, že při řešení situace dav několik desítek lidí zaútočil na policisty, a proto na místo dorazila speciální pořádková jednotka. „Nikdo další nebyl omezen na osobní svobodě a situace se uklidnila,“ doplnil.

Okolo náměstí už kolem 08:00 projížděla troubící auta s českými vlaječkami, některé tramvaje musely kvůli provozu na chvíli zastavit, průjezd kolem Malostranského náměstí byl později omezen. Protestující drželi zejména české vlajky, objevily se i transparenty například s nápisem „Pro svobodu volného pohybu“ nebo „Stop očkování dětí“. Lidé na náměstí od rána sledovali projekci jednání Sněmovny.

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru demonstrují 7. července 2021...
Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru demonstrují 7. července 2021...

Zhruba v poledne s projevem vystoupil mimo jiné předseda krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas. Zástupci této strany budou na sněmovních kandidátkách Volného bloku, Vandas sám se o poslanecký mandát ucházet nebude. 

Asi v 16:45 ke svým příznivcům na Malostranském náměstí promluvil poslanec Lubomír Volný (Volný blok), kterého chvíli před tím z jednacího sálu vyvedla ochranná služba Sněmovny. Poslanec byl vykázán kvůli tomu, že nechtěl opustit řečniště, i když ve vyhrazených pěti minutách k projednávanému zákonu o hlasování v karanténě při říjnových volbách do dolní komory jen mlčel. 

Volný tím protestoval proti tomu, že mu mělo být umožněno k tématu mluvit „pouhých pět minut“, řekl později. Dodal, že mlčením „protestoval proti porušování svých ústavních práv a práv lidí, které se snaží zastupovat“. Na náměstí demonstranty mimo jiné vyzval k tomu, aby v nadcházejících volbách dali svůj hlas Volnému bloku.

Poslanec před protestující lidi opět předstoupil po 18:00. Příznivce Volného bloku vyzval k tomu, aby se v případě, že podmínkou účasti ve volbách bude podstoupení testu na koronavirus, testovat mimořádně nechali nebo aby si zkusili obstarat potvrzení o prodělání testu nebo očkování proti koronaviru bez toho, aby je podstoupili. „Nesmíme propadnout tomu pocitu, že je nejvíc potrestáme tím, že se na to vykašleme a k těm volbám nepůjdeme,“ řekl poslanec. Dodal, že sám se v takovém případě testovat nechá.

Desítky protestujících se dopoledne seskupily před zábranami u Sněmovní ulice, kde situaci sledovala policie. Demonstranti spustili ohlušující pískot a troubení. Kolem 13:00 už prostor opustili, později však znovu několik desítek lidí u zátarasů protestovalo.

Přechod se Slovenskem kvůli covidu uzavřely zátarasy, objížďka má 65 kilometrů. Nepovedený vtip, říká starosta

Volný blok vedený nezařazeným poslancem Lubomírem Volným v magistrátním přehledu oznámených veřejných shromáždění jako účel demonstrace uvedl protest proti schválení novely volebního zákona.

Autor: