Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Na nepovolený pokerový turnaj dorazila kontrola

Česko

  20:00
PRAHA - Na zahájení nepovoleného pokerového turnaje pod názvem Poker není zločin, kterým chtěla Asociace českého pokeru (AČP) poukázat na to, že poker není hazard, ale dovednostní hra, dorazili kontroloři z finančního úřadu.

Protestní turnaj Asociace českého pokeru se pod heslem "Poker není zločin" foto: ČTK

S asociací, která turnaj předem nahlásila ministerstvu financí, vyplnili protokol o kontrole. AČP se domnívá, že s ní úřad zahájí správní řízení. Turnaje se na pražských Vinohradech zúčastnilo 46 hráčů.

Podle nové legislativy platné od ledna poker patří k hazardu. Ministerstvo financí tedy bude požadovat odvádění dávek z této hry. Organizátor pokerového turnaje musí mít nyní podle zákona loterijní licenci, kterou získá až po složení dvacetimilionové jistiny.

Protestní turnaj Asociace českého pokeru se pod heslem "Poker není zločin"
Protestní turnaj Asociace českého pokeru se pod heslem "Poker není zločin"

Protestní turnaj Asociace českého pokeru se pod heslem "Poker není zločin"

"Turnajem jsme chtěli veřejně ukázat, že poker je dovednostní hra, a že se na něj tedy nevztahuje nový loterijní zákon, přestože ministerstvo financí se domnívá pravý opak," řekl šéf AČP Milan Sláma, který s pracovníky finančního úřadu jednal.

"Přišli a zeptali se, jestli nám MF povolilo turnaj pořádat. Popravdě jsem odpověděl, že nikoli, načež jsme společně vyplnili protokol o kontrole, po níž bude logicky následovat správní řízení," dodal.

Pokuta zřejmě nebude vysoká

Šéf AČP se nemýlí, podle náměstka ministra financí Tomáše Zídka bude správní řízení následovat. "Správní řízení a pokuta určitě bude," řekl Zídek. Její výše prý závisí na místním finančním úřadě. "Minimální výše pokuty je 5000 korun," řekl Zídek.

AČP bude trvat na tom, že poker je dovednostní hra, ne hazard. Poker podle Slámy nesplňuje základní charakteristický znak hazardní hry, nerozhoduje v něm totiž náhoda a předem neznámá okolnost.

Sláma tudíž očekává, že celý spor bude muset rozhodnout soud. Soudy již přiznaly pokeru dovednostní status v řadě zemí. V Evropě to bylo například ve Francii a Švédsku, kde státní orgány nejdříve také přistupovaly vůči pokeru jako k hazardu, podotkl.

ČTĚTE TAKÉ:

Problém podle AČP představuje i loterijní zákon jako celek. "Řada hráčů by chtěla i nadále hrát on-line a výhry řádně danit. Zákonodárci nicméně místo jasných pravidel hry přijali značně nesystémový zákon, který řada právníků považuje za odporující evropskému právu," uvedl Sláma.

AČP hodlá do konce ledna oslovit všechny zákonodárce s praktickými návrhy, jak tuto problematiku komplexně řešit, aby ČR nemusela platit půlmilionové pokuty denně. To prý bude muset učinit v případě, že loterijní zákon nebude urychleně novelizován a Evropská komise uvalí sankce.

Nejvíc se hraje na internetu

V ČR se první pokerový turnaj konal v roce 2001, velký rozmach ale zažil až o pět let později. Nyní si jeho milovníci mohou například v Praze denně vybírat z několika turnajů. Od konce 90. let se těžiště pokerových bitev postupně přesouvá na internet.

Z internetových turnajů s nízkým startovným pak nejúspěšnější hráči mohou proniknout až do samotného živého finále WSOP.

Loni v listopadu v něm zaznamenal český poker výrazný úspěch. Martin Staszko z Třince se ve finále pokerové Světové série v Las Vegas umístil na druhém místě a získal zhruba 98 milionů korun.

Loni v květnu začal hrát na profesionální úrovni a letos už usedl v casinu v americkém Las Vegas, aby se postavil těm nejlepším borcům ve finále Světové série v pokeru.

Loni v listopadu v něm zaznamenal český poker výrazný úspěch. Martin Staszko z Třince se ve finále pokerové Světové série v Las Vegas umístil na druhém místě a získal zhruba 98 milionů korun.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!