1. ledna 2019 7:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Nový rok k lidem promluví předsedové Parlamentu. Večer je na programu novoroční rozhovor s premiérem

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní... | foto: ČTK

PRAHA Na Nový rok k lidem promluví prostřednictvím médií předsedové Parlamentu a vlády. Projevy předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) a předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) postupně zazní v úterý hodinu po poledni. Česká televize večer odvysílá novoroční rozhovor s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Prezident Miloš Zeman své poselství přednesl tradičně o druhém vánočním svátku. Kromě svých tradičních témat v něm vyzdvihl vznik vlády ANO a ČSSD s podporou KSČM, odmítl požadavky „lepšolidí“ na její demisi. Varování tajných služeb a demonstrace označil za špionománii v duchu hledání mandelinky bramborové.

Předpokládá se, že projevy parlamentních předsedů nebudou tolik kontroverzní, i když se pravděpodobně také budou týkat dění ve společnosti. „Můžeme slíbit, že projev předsedy Senátu nebude o mandelinkách ani o lepšolidech,“ uvedla horní komora na svém twitteru.

Novoroční projevy šéfů parlamentních komor budou novinkou, nikoli však vystoupení předsedy vlády. Ti promlouvali na Nový rok několik let po druhé světové válce. V roce 2006 krátce po silvestrovské půlnoci přednesl novoroční projev tehdejší premiér Jiří Paroubek ještě jako předseda ČSSD prostřednictvím již zaniklého kabelového a satelitního kanálu 24cz. O čtyři roky později na Nový rok ráno zveřejnil server První zprávy projev Zemana jako bývalého premiéra a lídra Strany práv občanů.

Novoroční, případně vánoční projev, pronášeli v Československu či České republice doposud zejména prezidenti. Tradici novoročních promluv zahájil už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, ve 30. letech minulého století přešel k vánočním poselstvím. K novoročnímu termínu prezidentských projevům se vrátil Klement Gottwald. Poslední novoroční prezidentský projev měl v Česku roku 2013 Zemanův předchůdce Václav Klaus.

ČTK