Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na právech v Brně našli tři plagiáty, jeden z nich už dostala policie

Česko

  7:00aktualizováno  16:14
BRNO/PRAHA - Plagiátorství zasáhlo i univerzitu, která bere boj proti opisování nejvážněji – Masarykovu v Brně. Podle informací LN jde o tři případy z tamní právnické fakulty, jeden z nich už kontrolní odbor univerzity předal policii. Všechny tři spojuje jméno vedoucího tamní katedry občanského práva profesora Josefa Fialy.

Vysokoškolský diplom foto: Shutterstock

Na policii putovala diplomová práce Terezy Rybárové, úspěšně obhájená loni v květnu. Jejím vedoucím byl právě Fiala. Ještě před obhajobou upozornila oponentka této práce, že prvních jedenáct stran je opsáno z čtyři roky starého článku v odborném časopise Právní rádce. Rybárová přesto s obhajobou uspěla. U komise pro státní zkoušky těsně prošla díky hlasu profesora Fialy.

Kvůli plagiátům na brněnských právech vzniknou etické komise

Masarykova univerzita kvůli údajným případům plagiátorství na právnické fakultě zřizuje dvě etické komise. Rektor Petr Fiala také odvolal profesora Josefa Fialu z funkce šéfa komise pro státní rigorózní zkoušky z občanského práva, nadále ale zůstává vedoucím katedry občanského práva

V minulém týdnu obdržel rektor univerzity podnět k přezkoumání rigorózní práce čerstvé absolventky Niny Rydlové. Její kontrolu prováděl rovněž Fiala. I zde jsou čtyři stránky téměř doslova převzaty z Právního rádce (články z tohoto časopisu lze lehce najít pomocí vyhledávače Google). Rektora na to upozornil autor článku, pražský právník Lukáš Vymazal.

K dovršení všeho vypluly na světlo dva články samotného Josefa Fialy. Ten první napsal se spoluautorem do časopisu Právník v roce 1990, ten druhý – jen nepatrně pozměněný – podepsal už pouze sám a otiskl v témže časopise v roce 2003. "Recyklací" si tak vylepšil počet publikací, za něž jsou akademici hodnoceni.

Josef Fiala se odmítl k případům vyjádřit. Děkanka Naděžda Rozehnalová ho požádá o vysvětlení: "Podle výsledku sdělení se zamyslím nad případným předložením věci etické komisi."

Další informace si přečtěte v úterním vydání deníku

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...