Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Hradě nainstalovali rámy. Situace je horší než za Husáka, říká Schwarzenberg

Česko

  13:57
PRAHA - U bočního vchodu na Pražský hrad z Hradčanského náměstí byly v úterý kvůli kontrolám nainstalovány dva bezpečnostní rámy. Turisté na vstup čekají delší dobu. Fronta kolem 11. hodiny sahala zhruba do poloviny Hradčanského náměstí. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček očekává, že se situace během několika dnů zklidní.

Karel Schwarzenberg. foto:  Petr Topič, MAFRA

Situaci v úterý kritizoval někdejší kancléř Karel Schwarzenberg. „Pražský hrad je uzavřenější než za Gustava Husáka,“ uvedl jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Havla.

Podotknul, že Hrad se mění v policejní sídlo, přitom podle jeho názoru nelze z prvního, druhého ani třetího nádvoří prezidenta ohrozit. Uzavření Hradu je podle něj jednou ze ztracených svobod nabytých po roce 1989. „Pamatuji, jakou radost byla pro Václava Havla otevřít Pražský hrad,“ uvedl při představování kandidátů TOP 09 do senátních a krajských voleb.

Fronty ze všech stran Hradu. Ochranka po kritice zpřísnila, kontroluje batoh každému

Bezpečnostní kontroly při vstupu na Pražský hrad se objevily na začátku srpna. Příchozím vojáci a policisté kontrolují například batohy. Pražský hrad označuje kontroly za namátkové a zaměřené především na to, aby do areálu Hradu nemohly být proneseny například větší zbraně. Podle zástupců Pražského hradu kvůli bezpečnosti turistů.

Zejména v prvních dnech se u některých vstupů tvořily dlouhé fronty, situace se postupně uklidnila. Koncem minulého týdne museli turisté čekat delší dobu především dopoledne. Podle Ovčáčka byla maximální čekací doba 27 minut. Kontroly kritizovali třeba zástupci turistického ruchu nebo někteří bezpečnostní experti. Poukazovali třeba na jejich údajnou zbytečnost či nedostatečnost, když se novinářům do areálu podařilo pronést malé zbraně.

‚Přísná‘ opatření na Hradě v praxi. Muž pronesl dlouhý nůž. Sám přitom vybízel policistu ke kontrole

Ovčáček již minulý týden řekl, že časem budou u vstupů postaveny stříšky proti nepřízni počasí a výhledově i bezpečnostní rámy. Dva byly u bočního vchodu z Hradčanského náměstí umístěny již v úterý. Tímto vchodem turisté vstupují na první hradní nádvoří, hlavní brána Gigantů je totiž otevřena jen jako východ.

Ovčáček slibuje plynulost toku turistů

„Je to zkušební provoz a naším cílem je upravit ten tok, aby nedocházelo ke zbytečným prodlevám,“ řekl Ovčáček k bezpečnostním rámům.. „Samozřejmě, přiznávám, v prvopočátku, když je zaveden nový technický prostředek typu rámu, tak může docházet k většímu zdržení,“ dodal s tím, že dobu prodloužení front odhaduje na několik dnů či týden.

Opatření se mají podle Ovčáčka postupně zpřesňovat a upravovat. „Plánujeme nové technické zabezpečení, abychom postupně způsobili větší plynulost toku návštěvníků Pražského hradu, půjde o moderní bezpečnostní prvky,“ řekl. Zda budou rámy zavedeny i třeba u vstupu z Prašné mostu, nechtěl z bezpečnostních důvodů komentovat. V blízké době budou čekat turisty také kontroly v bezpečnostních rámech při vstupu do svatovítské katedrály.

Ovčáček odmítl, že by kontroly souvisely s bezpečnostní Zemana, jde podle něj o bezpečí turistů. Podotkl, že opatření byla zavedena, když byl prezident týden v Lánech.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat