Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Schwarzenberg: Brexit je politická katastrofa. EU bude chybět britské myšlení

Česko

  21:21
VÍDEŇ - Za politickou katastrofu považuje bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nadcházející odchod Británie z Evropské unie. V rozhovoru poskytnutém rakouskému listu Die Presse am Sonntag varoval rovněž před Ruskem, které se podle něj může stát evropským hegemonem.

Karel Schwarzenberg. foto:  Petr Topič, MAFRA

Nechuť Čechů přijímat uprchlíky podle exministra souvisí také s absencí moře. V rozhovoru Schwarzenberg rovněž kritizoval rakouské politiky: například ministr zahraničí Sebastian Kern podle něj propadá populismu.

Bez Spojeného království bude na Evropskou unii „smutný pohled“, uvedl Schwazenberg s tím, že to samé bude platit i naopak. EU bude chybět „anglické myšlení“, které podle něj spočívá mimo jiné v „potěšení z protikladného názoru“. „Evropa, kterou bude - ošklivě řečeno - určovat francouzský centralismus, který se bude provádět s německou pečlivostí, mě naplňuje hrůzou,“ řekl bývalý šéf české diplomacie.

Na Hradě nainstalovali rámy. Situace je horší než za Husáka, říká Schwarzenberg

Nechuť velké části obyvatel Česka přijímat uprchlíky podle Schwarzenberga souvisí mimo jiné s tím, že Češi žijí ve vnitrozemí. „Portugalsko a Česko mají zhruba stejný počet obyvatel. Ale v době, kdy se Portugalci plavili až do Perského zálivu, do Angoly, Mosambiku, Brazílie a Indie, čeští kupci se dostali nejdál do Norimberku, a když byli odvážní, tak do Benátek. To zanechalo následky. A komunistická doba nás znovu zcela uzavřela,“ uvedl.

Nudní evropští politici

Zlaté časy jsou podle Schwarzenberga v Evropě dávno pryč. Kontinent sice podle něj nečeká velká válka, „k menším konfliktům v rámci jednotlivých států ale docházet bude“. Současní evropští politici jsou ve srovnání s Winstonem Churchillem, Konradem Adenauerem či Charlesem de Gaullem jaksi „nudnější“. Důvodem je mimo jiné to, že nadaní lidé v posledních desetiletích směřovali spíše do byznysu než do politiky, míní exministr.

Evropské politiky Schwarzenberg kritizoval také kvůli nedostatečnému zájmu o konflikt na Ukrajině. „Pokud se Rusku podaří nějakým způsobem si Ukrajinu opět podrobit, pak bude jasné, kdo se stane v Evropě hegemonem 21. století,“ varoval.

Kritiku si od něj vysloužili také rakouský kancléř Christian Kern a jeho ministr zahraničí Sebastian Kurz, kteří nedávno požadovali ukončení přístupových jednání s Tureckem. Podle Schwarzenberga ale ani jeden z nich nesměřoval své výroky navenek, ale směrem „k domácímu voličstvu“. Také rakouští komentátoři už dříve v této souvislosti upozorňovali, že Kern a Kurz přitvrdili směrem k Turecku kvůli rostoucím preferencím pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Šéfovi rakouské diplomacie jeho bývalý český kolega v této souvislosti vyčetl dokonce „sklon k populismu“.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat