Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na přípravách pohřbu Gotta spolupracuje i armáda. Podle Úřadu vlády se čeká obrovský zájem veřejnosti

Pieta za Karla Gotta foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha/Varšava - Úřad vlády při přípravách pohřbu zpěváka Karla Gotta se státními poctami spolupracuje s policií i armádou, protože očekává obrovský zájem veřejnosti. Novinářům to v sobotu v Polsku, kde se účastní pohřbu někdejšího disidenta Kornela Morawieckého, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Nové informace k podobě obřadu ale zatím nemá.
  16:10

„Detaily nemám, dělají to kolegové. Nejdůležitější je (Gottova) rodina, respektujeme přání rodiny,“ uvedl Babiš. Zveřejňování informaci ohledně pohřbu si vyhradila zpěvákova rodina, chystá se je umisťovat na Gottovy  webové stránky.

Lidé pokládali květiny a svíčky na pietním místě u vily J.A Bati ve Zlíně k...
Lidé za Karla Gotta zapalují svíčky

PETRÁČEK: S Mistrem na věčnost. Karel Gott reprezentoval profesionalitu po 60 let

Podle Babiše je na úřadu vlády tým, který spolupracuje s policií i armádou. „Protože se očekává obrovský zájem občanů, protože pan Karel Gott byl pro nás a naši historii jeden z největších Čechů, takže určitě přijde spousta lidí,“ uvedl premiér.

Vláda na den Gottova pohřbu vyhlásila státní smutek. Umělcův pohřeb se podle rozhodnutí kabinetu měl odehrát jako státní, nakonec se podle přání rodiny uskuteční se státními poctami včetně zádušní mše v katedrále svatého Víta. Poslední rozloučení s Gottem pro veřejnost se bude konat v pátek 11. října od 08:00 do 22:00 v Paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. Zádušní mše následující den od 11:00 bude pro pozvané hosty.

Vlny zájmu po smrti Karla Gotta chtějí využít i spekulanti s památečními bankovkami

Karel Gott zemřel v úterý 1. října po těžké nemoci, bylo mu 80 let. Jeho úmrtí si v posledních dnech všímala řada zahraničních médií, zejména ta ze sousedních zemí, ale i třeba z Ruska, kde byl nesmírně oblíbený.

V pátek o něm nekrolog přinesl i americký list The New York Times. O Gottovi se v něm píše jako o hezounovi s expresivním tenorem, který zpíval kromě češtiny také v angličtině, ruštině, francouzštině a němčině. Autor článku připomíná jeho kariéru za normalizace, četná ocenění, jakých se mu dostalo, i třeba to, že letos v létě byla k příležitosti zpěvákových 80. narozenin vydána pamětní eurobankovka. „Tato bankovka s nominální hodnotou nula eur je v naší zemi obrovským fenoménem, stejně jako Karel Gott,“ citují The New York Times jednoho z Gottových fanoušků.

Bankovka s Karlem Gottem.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...