Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na sněhu si užijí hlavně běžkaři. V provozu už jsou ale i dva vleky

Česko

  10:41aktualizováno  11:39
PRAHA - Kdo by chtěl vyrazit tento víkend na lyže nebo na snowboard, bude mít dvě možnosti. Obě v Krkonoších. Tři sta metrů dlouhou sjezdovku zprovozní lyžařský areál na vrcholu Černé hory a předčasně otevře své brány i zimní středisko Kořenov-Rejdice. Na obou místech je zhruba čtyřicet centimetrů sněhu.

Lyžování na běžkách foto: Shutterstock

I přesto, že české hory zasypala v posledních dnech rekordně vysoká vrstva sněhu, drtivá většina tuzemských zimních středisek chystá začátek sezony sjezdového lyžování až za několik týdnů. Majitelé vleků totiž nevěří, že se sníh na svazích při předpovídané oblevě udrží.

"Už nyní sledujeme, že sníh pomalu odtává. Kdybychom otevřeli už o tomto víkendu, nebylo by to žádné hezké svezení," říká zaměstnankyně areálu Ramzová v Beskydech.

Zájem lyžařů na Černé hoře předčil očekávání

Na Černé hoře na Trutnovsku se dnes dopoledne rozjel první lyžařský vlek. Na přibližně 300 metrů dlouhé sjezdovce u vleku Sport 1 leží zhruba 30 až 40 centimetrů upraveného sněhu.

Milovníci lyžování k vleku Sport 1 musejí vyjet kabinovou lanovkou na Černou horu, za lyžování od 09:00 do 16:00 hodin zaplatí pouze cenu zpáteční jízdenky lanovky, tedy 150 korun. "Od 09:00 do 9:45 hodin vyjelo lanovkou 70 dospělých a šest dětí, zájem lyžařů nás překvapil, stále přijíždějí další," řekla pokladní z dolní stanice lanovky.

Podobně mluví majitelé lyžařských areálů v Krkonoších. "Zatím máme asi tak třicet centimetrů sněhu. Ten leží na prohřáté zemi a odspoda se odpařuje. V okamžiku, kdy bychom tam pustili rolbu, tak se propadne a nadělá víc škody než užitku. Nepořádek, který by rolba udělala, by se pak promílal ve sněhu celou sezonu," řekl například šéf skiareálu Špindlerův Mlýn Jiří Beran.

V Jeseníkách není ani noha
Trochu jiné starosti mají v Jeseníkách, kde si na pevnost sněhu nestěžují. Tam neotevřou spíš kvůli tomu, že by k nim nikdo nepřijel. "Sjezdovku bychom otevřít mohli, ale lyžovali bychom tu sami. Nikdo jiný tady není. Okolní chaty jsou prázdné. Sezona tu začíná až v prosinci," popisují situaci lidé ze zimního střediska Ostružná.

Zatímco sjezdovému lyžování nynější náhlý sněhový příděl až tak nepřeje, pro běžkaře je takřka ideální. Téměř ve všech oslovených zimních areálech narychlo upravují alespoň část ze svých běžeckých tras, aby byly o víkendu k dispozici.

Nejvíc si užijí běžkaři v Jizerských horách

V Kořenově se jezdí zadarmo

V Kořenově - Rejdicích se rozjela lanovka vedle téměř kilometr dlouhé sjezdovky a snowboardového O2 Extra parku.

"Dopoledne tady máme asi 300 lidí. Zhruba polovina z nich jsou snowboardisté a polovina lyžaři," dodal majitel vleku.

"Návštěvníky vozíme na lanovce dnes i v neděli zadarmo. Otevřeli jsme pro ně bufet. Skiareál je v provozu od 09:00 přibližně do 15:00," podotkl dále. Teplota vzduchu se v Rejdicích pohybuje okolo nuly. Martínek působí v Rejdicích desátý rok a nepamatuje, že by zima někdy přišla tak brzy jako letos.

Otevírá se známá Jizerská magistrála, desítky kilometrů tras v Jeseníkách a Krkonoších i kratší úseky v Beskydech. "Právě upravujeme čtyřkilometrovou běžeckou trasu na Radhošť. Lyžaři se tu budou moci projet už o víkendu," říká pracovnice známého beskydského lyžařského centra Pustevny.

Nejvíc si užijí zřejmě běžkaři v Jizerských horách. Bedřichov hlásí 50 cm, hřebeny hor až 60 cm sněhu. Pro strojovou úpravu stop sice chybí zmrzlý podklad, správci Jizerské magistrály přesto chtějí v sobotu ráno lehce upravit rolbou alespoň cestu z Bedřichova na Malou Jizerku přes Kristiánov.

Na dvě krásně uhlazené stopy mohou zapomenout návštěvníci Jeseníků. Tamní trasy jsou totiž příliš dlouhé a jejich správci je tak nestihnout strojově upravit. "Ve většině případů to není strojově upravená trať. Znamená to, že si budou běžkaři prošlapávat cestu sami," řekl ředitel Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Autoři: , , ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat