Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Na srdce je sirovodík

Česko

Jedovatý plyn sehrává důležitou roli při práci srdce a cév, zjistili fyziologové

Sirovodík je známý především jako vysoce jedovatý plyn nepříjemného zápachu. V přírodě jsou jeho hlavním producentem bakterie.

Před několika lety vědce zaskočil objev poměrně vysokých koncentrací sirovodíku v mozkové tkáni. Ukázalo se, že lidské tělo si vyrábí sirovodík samo z aminokyseliny cysteinu a používá jej jako signální molekuly. Sirovodík se tak zařadil k dalším dvěma plynům, jež si organismus vyrábí pro signalizaci mezi buňkami. K oxidu dusnatému a oxidu uhelnatému.

Oxid dusnatý je znám jako molekula roztahující cévy, a proto se používá při léčbě chorob vyvolaných nedostatečným prokrvením orgánů. Potíže vyvolané sníženou průchodností koronárních tepen na srdci lze zahnat látkami uvolňujícími do krve oxid dusnatý, například pomocí nitroglycerinu.

Tým kanadských a amerických vědců vedený Solem Snyderem z baltimorské Johns Hopkins University zjistil, že oxid dusnatý má při roztahování cév a regulaci krevního oběhu vydatného pomocníka v molekulách sirovodíku.

Vědci získali metodami genového inženýrství myši, které mají vyblokovaný gen pro klíčový enzym, jímž se z cysteinu vyrábí sirovodík. Myši trpěly nedostatkem tohoto plynu v těle a měly vysoký krevní tlak. Snyderův tým prokázal, že je to důsledek smrštění svalových buněk tvořících stěny cév. Podání maličké dávky sirovodíku přineslo myším úlevu.

Odhalení sirovodíku jako významného regulátoru krevního tlaku je velkým překvapením. Ukazuje se, že produkce plynu páchnoucího po zkažených vejcích podléhá v těle stejným kontrolním mechanismům jako produkce oxidu dusnatého. Oba plyny zřejmě pracují na ovládání průtoku krve cévami společně. Snyder je přesvědčen, že sirovodík je přitom oxidu dusnatému zcela vyrovnaným partnerem. Vábivé možnosti plynu s nevábným odérem Výsledky Snyderových pokusů zveřejněné vědeckým týdeníkem Science otevírají zcela nové možnosti pro léčbu vysokého krevního tlaku. Člověk má produkci sirovodíku v těle regulovanou stejně jako myš, a tak vědci nepochybují, že tento plyn řídí krevní tlak také u lidí.

Léky, které usnadní průtok krve cévami prostřednictvím oxidu dusnatého, mívají řadu nežádoucích vedlejších účinků. Mnozí pacienti trpící poruchami krevního oběhu je proto nemohou užívat. K nejznámějším pacientům s těmito problémy patřil Alfred Nobel - muž, který zkrotil vysoce výbušný nitroglycerin tím, že z něj vyrobil spolehlivou výbušninu dynamit.

Nobel trpěl na sklonku života nedostatečným prokrvením srdečního svalu a lékaři mu předepsali „jeho“ nitroglycerin. Nobel však lék odmítal užívat, protože po něm trpěl úpornými bolestmi hlavy. Už brzy by mohl podobně postiženým pacientům pomáhat sirovodík.

Snyderův spolupracovník Rui Wang z ontarijské Lakehead University je přesvědčen, že některé dědičné dispozice k vysokému krevnímu tlaku mohou být vyvolány mutacemi enzymu, jenž je zodpovědný za tvorbu sirovodíku ve stěnách cév.

„Vysoký krevní tlak je jen počátek,“ říká Wang v rozhovoru pro vědecký týdeník Nature. „Systém produkce sirovodíku v těle se může podílet i na mnoha dalších onemocněních, jako je arterioskleróza, srdeční selhání nebo srdeční poruchy vyvolané cukrovkou. To vše bychom mohli léčit zásahem do produkce sirovodíku v těle.“

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...