8. dubna 2019 10:23, aktualizováno  13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražští taxikáři chtěli předat prohlášení americké ambasádě. Ostraha je nepustila

Protest taxikářů proti novele zákona o silniční dopravě na pražském Strahově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest taxikářů proti novele zákona o silniční dopravě na pražském Strahově. | foto: ČTK

PRAHA Zhruba třicet vozů taxi se v pondělí dopoledne sjelo na parkovišti na pražském Strahově k protestu proti novele zákona o silniční dopravě, která podle nich vychází vstříc alternativním poskytovatelům taxislužeb typu Uber či Taxify. Následně se průvod asi čtyř desítek lidí vydal pěšky na Malostranské náměstí, kde taxikáři přečetli dvě prohlášení, jedno adresované vládě a druhé americkému velvyslanci.

Novelu zákona schválila vláda a nyní ji bude projednávat Parlament. Vozidla taxislužeb by podle ní už nemusela mít taxametr ani střešní svítilnu, ruší i zkoušky z místopisu.

Podle Martina Běhounka ze Sdružení českých taxikářů novela z meziresortního připomínkování vyšla v podobě, která bude znamenat zásadní deregulaci oboru. „Jsme proti tomu, aby nadnárodní korporace měly vliv na národní legislativu v zásadě takový, že je jim šitá na míru,“ uvedl. Dodal, že zástupci taxislužeb se přípravy novely účastnili, ale výsledek jde naprosto proti jejich návrhům a zájmům. Protest je podle sdružení koordinován s taxikáři z Polska, kde se rovněž připravuje nová zákonná úprava taxislužeb. 

Protest taxikářů proti novele zákona o silniční dopravě na pražském Strahově.
Protest taxikářů proti novele zákona o silniční dopravě na pražském Strahově.

Účastníci protestu prošli za doprovodu policie kolem Hradu na Malostranské náměstí, kde přečetli dvě prohlášení. To pro amerického velvyslance se pokusili předat ambasádě, ale ostraha je tam nepustila.

Řidiči se na Strahově začali scházet v 9:00 a kolem 11:00 se průvod asi čtyřicítky lidí vybavených transparenty vydal do centra města. Účastníci protestu prošli za doprovodu policie přes Malovanku kolem Hradu na Malostranské náměstí, kde přečetli dvě prohlášení, jedno pro českou vládu a druhé pro amerického velvyslance. Akce se zúčastnili hlavně řidiči z Ostravy, Plzně a dalších měst. Taxikáři z Prahy prakticky nedorazili, za což si od kolegů vysloužili kritiku.

Taxikářům se na novele nelíbí zejména zrušení možností měst zavádět regulace taxislužeb, zrušení profesních zkoušek a zrušení povinnosti mít taxametr. Tato opatření budou podle nich znamenat chaos a existenční potíže pro desítky tisíc českých řidičů, které může nahradit levná pracovní síla ze zahraničí, čímž utrpí i kvalita nabízeních služeb „Trend je takový, že taxislužba se liberalizuje, což jde proti čtyřiceti nebo padesáti letům zkušeností,“ řekl Běhounek. Podle něho by měly být taxislužby naopak přísně regulovány, aby tuto práci mohli vykonávat jen školení profesionálové.

Opakované protesty

Ministerstvo dopravy za návrhem stojí. „Prioritní je pro nás ochrana občanů proti předraženým taxislužbám, a proto chceme umožnit legálně využívat i mobilní aplikace bez nutnosti použití taxametru,“ uvedla mluvčí ministerstva Lenka Rezková. Novela také podle ní umožní efektivnější obranu cestujících například před předražením.

Protest řidičů taxi se dnes konal také ve Varšavě. Podle listu Gazeta Wyborcza způsobil na dálnici A2 a také v části hlavního města dopravní problémy. Polští taxikáři chystají další protesty a blokády dopravy i v dalších dvou dnech, pokud vláda nesplní jejich požadavky na stažení novely zákona, která se v Polsku připravuje s podobným obsahem jako v ČR.

Dnešní protest v Praze kritizoval regionální manažer firmy Bolt (dříve Taxify), podle kterého se řidiči snaží zabránit schválení moderního zákona. I podle Ondřeje Krátkého z Liftaga jde novela správným směrem, nelíbí se mu nicméně vypuštění pravomoci měst pořádat zkoušky pro taxikáře. To kritizoval i pražský magistrát.

V Praze podle údajů magistrátu působí 9800 taxikářů, další skoro 3000 šoférů jezdí pro Uber a Taxify. Proti alternativním taxislužbám v minulosti taxikáři protestovali opakovaně. 

ČTK