4. února 2015 8:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Šumavě naměřili minus 30 stupňů. Na silnicích dejte pozor

Sněhové jazyky se v neděli ráno vytvořily i kolem silnic na Žďársku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněhové jazyky se v neděli ráno vytvořily i kolem silnic na Žďársku | foto: Petr Lemberk, MAFRA

ČESKÉ BUDĚJOVICE Na Šumavě ve středu nad ránem teploty klesly až k minus 30 stupňům Celsia. V Rokytské slati poblíž Modravy na Klatovsku meteorologové naměřili minus 29,0 a na stanici Perla u Kvildy na Prachaticku minus 27,7 stupně Celsia. Uvedla Svatava Křivancová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Teploty se po ránu v Jihočeském kraji pohybovaly většinou v rozmezí minus osm až minus 11 stupňů Celsia. Ve vyšších polohách a v místech, kde se drží sníh, při vyjasnění evidovali meteorologové ještě nižší teploty. Například v Černé v Pošumaví to bylo minus 18,5 stupně Celsia.

„Nelze vyloučit, že se podobné hodnoty budou ještě opakovat. I když v noci na čtvrtek očekáváme, že se teploty na většině míst budou od minus pěti do minus osmi stupňů Celsia,“ řekla Křivancová.

Pozor na ledovku

Řidiči by měli být hodně opatrní na středočeských menších silnicích. Dálnice a rychlostní silnice jsou ve středních Čechách sjízdné bez omezení. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic.

Sněhové jazyky se v neděli ráno vytvořily i kolem silnic na Žďársku

Sněhové jazyky se v neděli ráno vytvořily i kolem silnic na Žďársku

Řidiči by měli být velmi opatrní na silnicích druhé a třetí třídy na Benešovsku, Berounsku, Kladensku, Mělnicku, Mladoboleslavsku, v okresech Praha-východ, Příbram a Rakovník.

Teploty v regionu se pohybují od minus deseti do nula stupně Celsia, na většině území je oblačno nebo polojasno a fouká slabý vítr.

Uježděný sníh

Na řadě silnic nižších tříd v Královéhradeckém kraji na Trutnovsku, Jičínsku, Náchodsku a Rychnovsku leží vrstva ujetého sněhu. Hlavní silniční tahy v kraji byly ve středu ráno většinou suché a sjízdné bez omezení. Teploty ve středu ráno klesly k minus deseti stupňům Celsia, uvedli silničáři.

Ve středu by mělo být v kraji oblačno až zataženo, přechodně i polojasno. Teploty by se měly pohybovat kolem nuly, na horách má být kolem minus pěti stupňů Celsia.

Zvýšená opatrnost

Na zvýšenou opatrnost by ve středu měli dbát řidiči při cestování po Jesenicku. Vozovky jsou v tomto regionu místy vlhké a mohou se na nich objevit zmrazky. Na Jesenicku i vedlejším Šumpersku musejí řidiči počítat především ve vyšších polohách se sněhem na vozovkách. Ostatní silnice v Olomouckém kraji jsou většinou holé a suché. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic.

Dopravu na řadě míst v Česku komplikuje ledovka a sněhové jazyky. Tvoří se...

Dopravu na řadě míst v Česku komplikuje ledovka a sněhové jazyky. Tvoří se...

„Silnice jsou většinou holé, suché a vymrzlé, místy jsou vlhké a mohou se na nich objevit zmrazky. Na cestách ve vyšších polohách leží zbytky sněhu kryté inertním posypem. Na Jesenicku nesněžilo a teploty se pohybují sedm stupňů pod nulou,“ řekl ve středu dispečer jesenické správy silnic.

Podobná situace je na Šumpersku. Místy je podle silničářů mlha, na inertně udržovaných vozovkách ve vyšších polohách tam leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Teploty se tam nad ránem pohybovaly až deset stupňů pod nulou.

Silnice v ostatních částech kraje by podle informací správců cest měly být většinou holé a suché. Pouze na Prostějovsku leží na cestách místy vrstva ujetého sněhu krytá posypem.

Čerstvý sníh v Liberci

V Libereckém kraji napadlo do středečního rána kolem pěti centimetrů sněhu a místy se stále objevují sněhové přeháňky. I na hlavních tazích leží zbytky rozbředlého sněhu, silničáři proto doporučují jezdit opatrně. Všechny silnice jsou ale zatím průjezdné a sjízdné. Žádné nehody podle policie hlášeny nejsou.

Na mnoha místech republiky napadla vrstva sněhu.

Na mnoha místech republiky napadla vrstva sněhu.

V Libereckém kraji je ve středu ráno zataženo, teploty klesají až k pěti stupňům pod nulou. Místy se objevuje sněžení, které snižuje viditelnost. Podle meteorologů by se podobné počasí mělo udržet po celý den.

Hlavní tahy jsou většinou holé a mokré. Pozor by si měli dát motoristé na silnicích 10 a 14 na Harrachov, kde leží rozbředlý sníh a vozovka tam může klouzat. Na silnicích nižších tříd je vrstva ujetého sněhu krytá posypem, místy se objevují vyjeté koleje a řidiči by tam měli být opatrní. 

Námraza v Plzeňském kraji

Holé a vymrzlé jsou silnice v Plzeňském kraji, řidičům by proto ve středu neměl jejich stav komplikovat jízdu. Region má za sebou noc, kdy bylo jasno a teploty při ní klesly někde až na minus 17 stupňů Celsia. To je podle silničářů pro zimu na silnicích ideální. 

„Nikde nesněžilo, naopak bylo jasno, na kopcích se teploty pohybovaly kolem minus 15 stupňů, v Železné Rudě dokonce klesly ještě o dva stupně níž,“ uvedl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička .

Holá, suchá a vymrzlá je také největší komunikace v kraji, dálnice D5. Na ní ale Ředitelství silnic a dálnic ČR upozorňuje místy na mlhu, a to zejména na Tachovsku. Dálnice je sjízdná bez omezení.

Dálnice je sjízdná

Silnice v Ústeckém kraji jsou ve středu s opatrností sjízdné. V Krušných horách leží na vozovkách zbytky rozbředlého sněhu, vyplývá z informací silničářů. Teploty v kraji se pohybují od minus čtyř do minus dvou stupňů Celsia.

Dálnice D8, rychlostní silnice a silnice prvních tříd jsou mokré po chemickém ošetření. Na silnicích nižších tříd v horských oblastech leží rozbředlý sníh, sjízdné jsou s opatrností. Podle policejního webu dopravu nekomplikuje žádná vážnější nehoda.

Řidiči se potýkají se sněhem.

Řidiči se potýkají se sněhem.

Podle meteorologů bude ve středu v Ústeckém kraji zataženo až oblačno, místy, zejména na horách, by mělo slabě sněžit. Ojediněle až polojasno. Nejvyšší denní teploty by měly být minus dva až plus jeden, na horách minus pět až minus dva stupně Celsia.

Mokré silnice

Ve Zlínském kraji v noci na středu sněžilo. Silnice druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá ujetý sníh. Na některých menších cestách ostatních okresů leží nový sníh. Silnice první třídy jsou převážně holé a mokré po chemickém ošetření. Řidiči by proto měli jet opatrně, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.

V kraji je zataženo, místy sněží a fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala mezi minus pěti až minus jedním stupněm Celsia. Přes den by podle Českého hydrometeorologického ústavu mohla stoupnout na plus jeden stupeň. Meteorologové v regionu odpoledne očekávají pouze ojedinělé sněhové přeháňky. Podobné počasí slibuje předpověď i na čtvrtek a pátek.

Lidovky.cz, ČTK