Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Šumavu se vrátil vlk. Zachytila ho fotopast

Fotopast vyfotila samce vlka poblíž Lipna na Šumavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotopast vyfotila samce vlka poblíž Lipna na Šumavě. | foto: ČTK

PRAHA Ekologové mají pravděpodobně první důkaz o výskytu vlka na Šumavě. Dospělého dobře stavěného divokého vlka, asi samce, vyfotili pomocí fotopasti na pravém břehu Lipna nedaleko obce Loučovice. V této lokalitě už dříve zaznamenali také rysa ostrovida a losa evropského.

Nezisková organizace ALKA Wildlife to uvedla na facebooku, kde zveřejnila i fotky. Její manažerka Tereza Mináriková řekla, že se odborníci shodují na tom, že podle stavby těla jde o divokého vlka, přestože nemají důkazy DNA.

„Všichni se shodují na tom, že to tak skutečně je. Je to poprvé, co víme, že byl vyfocen divoký vlk, který odnikud neutekl. Ověřovali jsme u našich partnerů v regionu a u odborníků ze Saska, Bavorska a Itálie. Víme, že to je divoké zvíře,“ uvedla Mináriková.

Vlk byl zaznamenán zhruba půl kilometru od Loučovic a tři čtvrtě kilometru na jih od lipenské hráze. Podle Minárikové jde o odlehlé místo na kopci v lese, který se nachází mezi hrází a rakouskou hranicí.

Zřejmě se jedná o samotáře

Odborníci si myslí, že jde o samotného migrujícího jedince. Začátkem února byl jeden migrující vlk vyfocen v rakouském Weinviertelu u městečka Stornsdorf, v březnu dalšího vyfotili v Bavorsku u města Rottal.

„Pokud jde o osamělého jedince, myslím si, že to pro obyvatele Loučovic nebo lidi z okolí vůbec nic neznamená. Vlk je plaché zvíře a bude se spíš držet dál od obydlených míst,“ řekl starosta Loučovic Jan Kubík, který je zároveň myslivec. Proto prý ví, že se v této lokalitě vyskytují rysi nebo losi. „Ale o vlkovi se nikdo z kolegů myslivců nezmínil. Patrně ho tu ještě nikdo neviděl,“ uvedl.

„Pokud jde o osamělého jedince, myslím si, že to pro obyvatele Loučovic nebo lidi z okolí vůbec nic neznamená. Vlk je plaché zvíře a bude se spíš držet dál od obydlených míst,“ řekl ČTK starosta Loučovic Jan Kubík, který je zároveň myslivec. Proto prý ví, že se v této lokalitě vyskytují rysi nebo losi. „Ale o vlkovi se nikdo z kolegů myslivců nezmínil. Patrně ho tu ještě nikdo neviděl,“ uvedl.

Ekologové mají pravděpodobně první důkaz o výskytu vlka na Šumavě.

Ekologové mají pravděpodobně první důkaz o výskytu vlka na Šumavě.

Vlk se pomalu začíná šířit do střední i západní Evropy. Podle organizace se šelma vrací do míst, kam vždy patřila a kde má v přírodě své místo. „Máme fotku z levé i pravé strany. Fotopasti jsou rozmístěné v rámci našeho projektu Trans - Lynx, kde primárně sledujeme rysa,“ upřesnila Mináriková. Aby dobře identifikovali rysy, fotí je z obou stran.

V 90. letech se vyskytly zprávy o vlcích na Šumavě, ale nikdy nebyly ověřeny. V minulosti unikli i nějací vlci ze zahraničních chovů. Podle Minárikové tak doposud nebyl na Šumavě prokázán výskyt divoké populace.

Šumava je cenné a neprobádané území

ALKA Wildlife se zabývá ochranou přírody a výzkumem a ochranou šelem. Lidé si fotky zvířat včetně vlka mohou prohlédnout na její internetové mapě. Projekt Trans - Lynx provádí na Šumavě a v Pošumaví. Podle Minárikové jde o přírodně cenná a neprobádaná území. Ekologové zaznamenali i další vzácné druhy, například poprvé zdokumentovali na fotopasti kočku divokou v Českém lese.

Loni prestižní časopis Science zveřejnil studii, podle níž se do Evropy s úspěchem vrací původní velké šelmy. Medvědi, vlci, rysi a rosomáci už prý obývají zhruba třetinu rozlohy starého kontinentu.

Šelmy podle vědců nežijí jen v přírodních rezervacích nebo odlehlých divočinách, ale stále častěji přímo v blízkosti lidských obydlí. Vlk obecný v Evropě obývá 28 zemí v deseti různých populacích, uvedl časopis. Ekologické sdružení Hnutí Duha ale v souvislosti s tím upozornilo, že v Česku většímu výskytu velkých šelem brání ilegální lov.

ALKA Wildlife je výzkumnou organizací, která se zabývá ochranou přírody a výzkumem a ochranou šelem. Lidé si fotky zvířat včetně vlka mohou prohlédnout na její internetové mapě.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...