Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neúspěšný politik a zprofanovaný novinář se vrací do médií

Česko

  22:24aktualizováno  1. listopadu 8:17
PRAHA - Předseda Věcí veřejných Radek John, který jako spojenec Víta Bárty pohořel na ministerstvu vnitra a zprofanoval se předtím i jako novinář, se od 1. listopadu vrací k novinařině. Serveru Lidovky.cz poskytl první rozhovor od chvíle, kdy se informace o jeho nástupu na post šéfa publicistiky vydavatelství Empresa Media objevila. Tvrdí, že se chce věnovat především kauzám, na které dostal tipy od občanů. Má jít především o krádeže, u kterých se prý nechce vyhýbat ani politickému rozměru.

Radek John foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

LN Jak dlouho víte, kam od 1. listopadu nastupujete?
Dostával jsem řadu nabídek, tato mi přišla nejsmysluplnější. Zvažoval jsem to několik týdnů.

LN Víte to tedy už víc jak měsíc?
Termín nebyl. Byla vůbec ta otázka, jestli je to zvládnutelné. Samozřejmě bylo otázkou také to, jaké projekty bych tam chtěl rozjet. Mám několik i dlouhodobých cyklů, které bych s velkou radostí představil České republice. Jak se nabalovala témata, nabýval jsem dojmu, že je to správně.

LN Budou se některé cykly týkat vašich současných kolegů ve sněmovně?
Budou se týkat krádeží v této zemi. Jsem přesvědčen, že pokud se podíleli na krádeží, tak ano.

LN Avizoval jste, že chcete skončit jako předseda Věcí veřejných. Proč s tím otálet?
Musí se svolat volební konference. Musí vzniknout prostor pro to, aby se vygenerovali kandidáti a představili svoje vize. Rozhodně to není věc, kterou lze udělat ze dne na den. Je to o tom, abych celou svoji energii nemusel věnovat jenom Věcem veřejným a mohl ji věnovat tomu, co je třeba odhalit v této zemi.

K TÉMATU:

LN Kromě svolání konference jste se ale mohl rovnou vzdát funkce předsedy a strana mohla dočasně pověřit řízením nynější 1. místopředsedkyni Kateřinu Klasnovou...
Myslím si, že to není nutné. Rozjezd práce bude postupný.

LN Uvažoval jste o tom, že byste se vzdal i svého poslaneckého mandátu?
Opravdu nevím proč. Byla řada poslanců - publicistů. Slavný tím byl pan Dostál. V demokratickém státě nikdo nemůže nikomu zabránit zveřejnit fakta, která zjistil ve své práci nebo v průběhu svého života. Zcela vylučuju, že by šlo o konflikt zájmů.

LN Nakolik chcete využít informace, které jste nabral během své funkce ve sněmovně nebo dokonce i ve vládě?
Dosud jsem nepoužíval informace ve vyhrazeném režimu. A nebudu je používat ani teď, protože bych se vystavil postihu. Současně si myslím, že jsou vyhrazené informace, u kterých jejich zveřejnění neprospěje věci. Ale budu používat hlavně to, jak se na mne lidé obraceli v průběhu volebního období se svými kauzami. V poslanecké kanceláři jsem měl fronty lidí, kteří byli velmi nešťastní z toho, jak byly jejich kauzy zameteny pod koberec, a kteří dodnes přichází se zcela konkrétními problémy. Spíš půjde o využívání zdrojů, které přicházejí z toho titulu, že mám poslaneckou kancelář. Jsou to zdroje zvenčí. Rozhodně nebudu čerpat z žádných dokumentů poslaneckých nebo vládních.

LN Je pravda, že nebudete pracovat na zaměstnanecký poměr? Jde o autorskou smlouvu?
Ano. Není to zaměstnanecký poměr, je to autorská smlouva. Samozřejmě se chci podílet i na formulování určitých formátů, což je vlastně také autorský přínos. A pak na konkrétních kauzách.

 LN Kolik práce budete věnovat politice a kolik novinařině? Bude to zhruba půl napůl?
Musím si splnit všechny poslanecké povinnosti. Rozhodně bych se takto nerozhodl, kdybych byl součástí vlády nebo exekutivních funkcí. Od voleb jsem zvyklý pracovat 16-18 hodin denně. Myslím, že to půjde rozdělit půl napůl.

LN Jak velkou máte slíbenou volnost v tom, co budete moci dělat?
Mám slíbenou naprostou nezávislost.

LN Můžete si přivést i svoje lidi?
To je věc, kterou musíme teprve stavět. V této chvíli jsem neudělal pro toto vydavatelství ani čárku. Kromě toho, že jsem představil nějaký projekt a mluvil jsem o plánech a cyklech. Ale tyto konkrétní věci se budou nastavovat teprve v průběhu listopadu.

LN Bude mít vaše práce víc televizní nebo psanou podobu?
Opravdu nemůžu předjímat budoucnost. V této chvíli mě prostě zajímá publikování faktů. Forma a jakými médii, to je otázka následujících měsíců. To v této chvíli nelze říct.

LN Vyděláte si víc jako politik nebo jako novinář?
Vždycky jsem si v soukromém sektoru vydělal víc než jako politik. Vstupem do politiky jsem přišel o mnoho peněz.

LN Takže váš honorář bude nad poslaneckým platem?
Rozhodně to tak v této chvíli nebudu říkat. Můj honorář bude záviset také na objemu práce, kterou budu vykonávat. Od začátku jsem říkal, že například při zasedáních Poslanecké sněmovny má prioritu sněmovna. Nelze říci, kolik peněz přesně dostanu.

LN Víc času na práci by vám mohly dát předčasné volby, při kterých byste se mohl s mandátem poslance zřejmě rozloučit. Uvažujete o nich? Ono bude možná důležité i to, jak se Věci veřejné postaví k daňovému balíčku, se kterým spojila vláda důvěru. Jestli třeba při hlasování neopustí sál.
Věci veřejné rozhodně neodejdou. To jsou naprosté dezinformace. Nikdy jsme neplánovali odejít z hlasování, nepadlo o tom ani slovo mezi poslanci. Nikdo nikdy to nenavrhl. Budeme se snažit prosadit svůj pozměňovací návrh, aby DPH zůstalo 14 a 20 procent. To považujeme za nejdůležitější. Pokud se tak nestane, daňový balíček samozřejmě nepodpoříme.

LN Pokud se tak stane a DPH bude i pro příští rok 14 a 20 procent, tak ho naopak podpoříte?
V takovém případě budeme zkoumat, jak jsou osekány věci, které prosadily Věci veřejné – jako zdanění nejbohatších. Současně říkáme, že to není naše podpora vlády Petra Nečase. On řekl, že pokud nebude prosazen daňový balíček, jak on ho předložil, tedy se sazbami 15 a 21 procent, tak rezignuje. Proto očekáváme, že v takovém případě splní své slovo a rezignuje.

LN A když to nesplní?
Máme s premiérem Nečasem zkušenost, že nesplnil mnohá svá slova. Ale budeme chtít, aby ho tentokrát dodržel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!