Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

"Nabízeli nám úplatek"

Česko

  9:31
PRAHA - Každý šestý zákonodárce v České republice se setkal s prosbou, aby ze své funkce ovlivnil některé výběrové řízení. A každý dvacátý přiznává, že mu byl v takovém případě nabízen úplatek.

peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který Lidové noviny uspořádaly mezi českými poslanci a senátory.

V něm zákonodárci odpovídali na otázky, jak často se setkávají s nabídkami úplatků, jak často se scházejí s lobbisty a zda se rozhodují na základě jejich informací.
Odpovědi byly anonymní. Přesto mimo dotazníky poslanci a senátoři naznačují, že průzkum ukazuje jen „špičku ledovce“. S nabídkou úplatků se prý zákonodárci setkávají mnohem častěji.

„S pokusem o ovlivnění se musel ve sněmovně setkat každý druhý z nás. Ne-li každý,“ popisuje realitu sociální demokrat Radim Turek s dovětkem, že něco podobného zažil i on.

Odborníci na korupci říkají, že informace, které LN v průzkumu mezi zákonodárci zjistily, odpovídají situaci, jež panuje v celé české společnosti. Podle korupčních žebříčků, které sestavuje agentura Transparency International, patří Česká republika již několik let mezi nejhůře hodnocené země Evropské unie. „Podobný počet pokusů o ovlivnění různých výběrových řízení bychom našli pravděpodobně i v okolních státech,“ říká David Ondráčka z Transparency International.

Poslance kontaktují nejen lobbisté, ale i samotní majitelé společností, o nichž zákonodárci rozhodují. „Někdy za poslanci chodí lobbisté, jindy to jsou samotní aktéři, tedy majitelé, zaměstnanci či společníci firem,“ říká již zmíněný poslanec Turek.

Z průzkumu LN mimo jiné vyplynulo, že necelá polovina poslanců a senátorů se s podobnými lobbisty stýká pravidelně. Třiadvacet procent zákonodárců v této souvislosti přiznává, že si rady lobbistů bere k srdci a mnohdy se podle nich rozhoduje.

Zprůhlednit kontakty poslanců s lobbisty se zatím neúspěšně snaží šéf sněmovny Lubomír Zaorálek. Podle poslance ODSMarka Bendy ovšem všichni lobbisté rozhodně nejsou „zlí muži“.

Lobbisté jsou podle Bendy pouze zástupci stran, kteří se snaží dát najevo svůj názor na určitý zákon. Tak tomu prý bylo například při nedávném hlasování o Zákoníku práce. Na poslanci potom leží povinnost předložené informace „přebrat“ a „vyhodnotit“.

Více se dozvíte v dnešních tištěných Lidových novinách !!!

Autoři: