Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Náhlá vzplanutí ve Strašicích údajně způsobuje starý vodovod

"Strašidelný dům" ve Strašicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Strašidelný dům" ve Strašicích | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

STRAŠICE Původcem podivných jevů v domku ve Strašicích může být zařízení vodárny. Následná měření by měla tuto hypotézu potvrdit. Experti ČVUT, kteří na místě provádí šetření, jsou o této hypotéze přesvědčeni, řekl regionální mluvčí ČEZ Martin Sobotka, jenž se na měření s ČVUT dohodl.

Podle techniků je zařízení zdrojem vysoké frekvence, která se šíří přes uzemňovací soustavu po dvou starých rozvodech vody. Ty procházejí v těsné blízkosti domu Mračkových. "Proto se další úsilí musí zaměřit na oddělení objektu Mračkových od těchto vlivů," uvedl.

Podle Sobotky se zatím vědělo jen o jedněch "starých trubkách", zástupce vodárny potvrdil, že v těsné blízkosti domku vede do kasáren další nepoužívaná větev jejich soustavy.

Starosta Jiří Hahner řekl, že o této teorii ví. "To byl jeden názor, další názory jsou ale nasměrovány i na jiné zařízení tady u nás ve Strašicích," uvedl. Proto radnice svolala na příští úterý schůzku expertů včetně zástupců vodárny, aby dohodli další postup. Vyřešení případu je podle něj možné pouze dlouhodobějším monitoringem.

Vodárna ve Strašicích patří vodohospodářskému sdružení Rokycanska, které zajišťuje vodu pro zhruba 30.000 obyvatel. "Víme o tom, že kolem domku vede staré ocelové potrubí. S vodárnou jsme se domluvili, že část potrubí vyjmou, přeruší. Ale máme i názory, že by to tam mohlo jít z druhé strany," uvedl Hahner. Více jasno podle něj bude po schůzce.

ČVUT nehledá zdroj v domku, ale v okolních zařízeních. V místě jsou vždy krátkodobě kvůli sběru dat, které pak v laboratořích vyhodnocují a dopočítávají. Vzhledem k tomu, že jde o sporadicky se vyskytující jev, musí být měření dlouhodobé.

Anomální jevy jako například samovolné hoření zásuvek i praskání skel se v domku Mračkových vyskytují už více než sedm týdnů. Mračkovi jsou nyní odpojeni od elektřiny, jejich domek na okraji obce poblíž vojenského prostoru Brdy, je tři týdny napojený na dieselagregát ČEZ. Veškeré jevy se dějí i v odpojeném domě, i když v poslední době s menší četností. Rodina pobývá nedaleko u příbuzných. Majitel nemovitosti pouze kontroluje, aby domek neshořel.

,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!