8. února 2012 19:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bárta se někde snaží urvat prachy, říkají poslanci na nahrávce

František Laudát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Laudát. | foto: TOP 09

PRAHA Na dopravě se chtějí napakovat prachama, šeptali si poslanci ve sněmovně. A mikrofony zachytily jejich rozhovor. "Připravuje se tam byznys pro Janouška, je to docela drsný," povídal vlivný zákonodárce TOP 09 František Laudát šéfovi poslanců ODS Zbyňku Stanjurovi.

Rozhovor dvou koaličních politiků se odehrál v úterý poté, co skončilo jednání Poslanecké sněmovny.

A oba - aniž by tušili, že jejich rozhovor je nahráván - si povídali o zákonu o pozemních komunikacích, o němž druhý den, tedy dnes, sněmovna hlasovala. "Připravuje se tam byznys pro Janouška, údajně, to teda je docela drsný...s těma reklamama," říká Laudát.

Pro nezasvěcené: řeč je o lobbistovi Romanu Janouškovi, jenž má silné vazby na významné politiky, dříve například na pražského primátora Pavla Béma (ODS), a který ovládá několik mediálních společností.

ČTĚTE VÍCE:

Stanjura ovšem zjevně mezi zasvěcené patří, protože Laudátovi odpověděl: "Já nevim, jestli je to pravda, zrušíme jedny billboardy, aby je Janoušek mohl postavit jinde."

Neoficiální rozhovor ilustruje skrytý souboj, který se odehrál kolem dálničních billboardů. Podle projednávaného zákona měly poutače zmizet, pozměňovací návrh, o němž Laudát se Stanjurou mluvili, však měl umožnit dávat reklamu na informační tabule.

Chci, aby se schvalovaly férové zákony, říká Laudát

Zákon o pozemních komunikacích sněmovnou prošel (viz článek v odkazu), ale pozměňovací návrh poslanci stopli. Ve středu ráno dostali totiž zákonodárci do služebních mailů záznam rozhovoru Laudát - Stanjura.

NAHRÁVKU A PŘEPIS ROZHOVORU MEZI LAUDÁTEM A STANJUROU NAJDETE ZDE:

"Jen jsem říkal, na co mě lidé upozorňovali," reagoval pro Lidovky.cz Laudát. Důkazy o tom, že pozměňovací návrh byl ušitý pro Janouška, ovšem nemá. "Já jen chci, aby se schvalovaly férové zákony, aby pro všechny platily stejné podmínky," okomentoval Laudát svou debatu se Stanjurou.

Nahrávku si poslechněte zde: 

Laudát v rozhovoru odhalil i to, jak nahlíží na koaličního partnera - politiky z Věcí veřejných ovládající ministerstvo dopravy. "Přece ten Bárta tam shání... víš, co se děje na dopravě. Dyť to tam pokračuje, ten bordel a von tlačí na Dobeše a vydírá ho a vyhrožuje mu, aby...prostě..tam chtěj napakovat se prachama," říká na nahrávce Laudát.

"Von se někde snaží urvat ty prachy...a už neví kde, že jo. Dyť se zeptej, co děje, Dobeš je zatlačenej do kouta, nechce se pod to podepsat," pokračuje Laudát.

Vít Bárta (VV) šéfoval ministerstvu dopravy od voleb v roce 2010 do dubna 2011, kdy pod tlakem na post rezignoval. V současnosti vede ministerstvo jeho spolustraník Pavel Dobeš.

, Radek Kedroň, Ondřej Golis
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz