Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Najde se vrah po 25 letech? Nadějí je nový důkaz DNA

Česko

PAŘÍŽ/PRAHA Jednoho chladného říjnového dne roku 1984 zmizel čtyřletý Grégory Villemin ze zahrady svých rodičů ve francouzské vesničce Lépanges-sur-Vologne. Ještě téhož večera bylo jeho tělo nalezeno v nedaleké řece. Měl svázané ruce a nohy. Chlapcův dědeček dostal krátce nato anonymní telefonát: „Pomstil jsem se, zabil jsem dítě,“ zachraptěl kdosi do telefonu. Když dědeček popsal tón hlasu rodičům dítěte, poznali v něm anonyma, který jim poslední měsíce vyhrožoval. Případ, který před mnoha lety otřásl celou Francií dosud zůstává nevyřešen. Nyní, po 25 letech, se obnovilo jeho vyšetřování. Moderní technologie v analýze DNA dávají Christine a Jeanu-Mariemu Villeminovým naději, že konečně rozluští záhadnou smrt svého dítěte. Nově analyzované vzorky vyšetřovatelé sejmuli z jednoho z anonymních dopisů, které rodina dostávala v době po zločinu. „Ani tvoje peníze ti nemůžou vrátit tvého syna. Tady je má pomsta. Ubohý hlupáku,“ stálo v jednom ze vzkazů.

Kriminalisté z anonymů odebrali vzorky DNA, které nyní budou srovnávat s genetickými informacemi všech podezřelých aktérů kauzy. „Objevili jsme dvě skupiny DNA na důkazu, který byl spolu s ostatními uložený v zapečetěné schránce. Ženské DNA pod známkou jednoho z výhružných dopisů a druhé mužské na stejném dopise,“ citovala média státního žalobce z Dijonu, který se případu ujal. I když samozřejmě identifikace vzorků DNA z dopisů nemusí vést bezprostředně k nalezení vraha, může to alespoň vnést trochu světla do spletitého případu.

Měsíc po vraždě byl z Grégoryho smrti obviněn Bernard Laroche, bratranec jeho otce. Jedna z příbuzných totiž řekla policii, že ho zahlédla, jak v inkriminovaný den odvádí dítě ze zahrady rodičů. Později však svoje udání odvolala. Jen měsíc poté, co byl Laroche propuštěn na svobodu, se odehrálo další drama. Otec Jean-Marie Villemin svého bratrance zastřelil, za což si odseděl několik let ve vězení. Jenže anonymy nepřestaly chodit ani po Larochově smrti.

Vinili i chlapcovu matku Mezi dalšími obviněnými figurovala i Grégoryho matka Christine. Tři její kolegyně z práce ji viděli v den vraždy vhazovat do schránky dopis na poště v Lépanges-sur-Vologne. Místo i doba poslání přitom odpovídaly té, ve které musel být poslán jeden z anonymů. Christine prohlásila, že se ženy mýlí, ale kvůli jejich svědectví se vyšetřovatelé zaměřili na manželskou dvojici. Zanedlouho byla objevena ještě jedna stopa. V garáži rodičů se našel stejný provaz, kterým byly obvázány ruce a nohy chlapce. I když se jednalo o poměrně chabý důkaz, Christine byla zatčena a obviněna. Francie se rozdělila na dva tábory: jeden byl přesvědčen o její vině, druhý ji vehementně bránil. Ona sama držela nějaký čas protestní hladovku a vydala knihu, ve které očerňovala různé členy rodiny.

Teprve po osmi letech ji soud definitivně očistil a rodina dostala odškodnění za justiční omyl. Také nově objevené vzorky DNA nepatří ani jednomu z manželů. Dvojice nyní žije se dvěma dětmi v domku nedaleko Paříže a je stále přesvědčena o Larochově vině. Celá Francie nyní s napětím očekává, zda bude případ, který inspiroval řadu knih a televizních inscenací, konečně vyřešen.

***

Kauza Grégory

Neobjasněný zločin 16. října 1984 byl čtyřletý Grégory Villemin (viz foto) nalezen mrtvý. Z jeho smrti byl obviněn bratranec jeho otce, později i vlastní matka. Vina se ani u jednoho neprokázala. Případ zůstává 25 let záhadou.

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč