Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Najde se vrah po 25 letech? Nadějí je nový důkaz DNA

Česko

PAŘÍŽ/PRAHA Jednoho chladného říjnového dne roku 1984 zmizel čtyřletý Grégory Villemin ze zahrady svých rodičů ve francouzské vesničce Lépanges-sur-Vologne. Ještě téhož večera bylo jeho tělo nalezeno v nedaleké řece. Měl svázané ruce a nohy. Chlapcův dědeček dostal krátce nato anonymní telefonát: „Pomstil jsem se, zabil jsem dítě,“ zachraptěl kdosi do telefonu. Když dědeček popsal tón hlasu rodičům dítěte, poznali v něm anonyma, který jim poslední měsíce vyhrožoval. Případ, který před mnoha lety otřásl celou Francií dosud zůstává nevyřešen. Nyní, po 25 letech, se obnovilo jeho vyšetřování. Moderní technologie v analýze DNA dávají Christine a Jeanu-Mariemu Villeminovým naději, že konečně rozluští záhadnou smrt svého dítěte. Nově analyzované vzorky vyšetřovatelé sejmuli z jednoho z anonymních dopisů, které rodina dostávala v době po zločinu. „Ani tvoje peníze ti nemůžou vrátit tvého syna. Tady je má pomsta. Ubohý hlupáku,“ stálo v jednom ze vzkazů.

Kriminalisté z anonymů odebrali vzorky DNA, které nyní budou srovnávat s genetickými informacemi všech podezřelých aktérů kauzy. „Objevili jsme dvě skupiny DNA na důkazu, který byl spolu s ostatními uložený v zapečetěné schránce. Ženské DNA pod známkou jednoho z výhružných dopisů a druhé mužské na stejném dopise,“ citovala média státního žalobce z Dijonu, který se případu ujal. I když samozřejmě identifikace vzorků DNA z dopisů nemusí vést bezprostředně k nalezení vraha, může to alespoň vnést trochu světla do spletitého případu.

Měsíc po vraždě byl z Grégoryho smrti obviněn Bernard Laroche, bratranec jeho otce. Jedna z příbuzných totiž řekla policii, že ho zahlédla, jak v inkriminovaný den odvádí dítě ze zahrady rodičů. Později však svoje udání odvolala. Jen měsíc poté, co byl Laroche propuštěn na svobodu, se odehrálo další drama. Otec Jean-Marie Villemin svého bratrance zastřelil, za což si odseděl několik let ve vězení. Jenže anonymy nepřestaly chodit ani po Larochově smrti.

Vinili i chlapcovu matku Mezi dalšími obviněnými figurovala i Grégoryho matka Christine. Tři její kolegyně z práce ji viděli v den vraždy vhazovat do schránky dopis na poště v Lépanges-sur-Vologne. Místo i doba poslání přitom odpovídaly té, ve které musel být poslán jeden z anonymů. Christine prohlásila, že se ženy mýlí, ale kvůli jejich svědectví se vyšetřovatelé zaměřili na manželskou dvojici. Zanedlouho byla objevena ještě jedna stopa. V garáži rodičů se našel stejný provaz, kterým byly obvázány ruce a nohy chlapce. I když se jednalo o poměrně chabý důkaz, Christine byla zatčena a obviněna. Francie se rozdělila na dva tábory: jeden byl přesvědčen o její vině, druhý ji vehementně bránil. Ona sama držela nějaký čas protestní hladovku a vydala knihu, ve které očerňovala různé členy rodiny.

Teprve po osmi letech ji soud definitivně očistil a rodina dostala odškodnění za justiční omyl. Také nově objevené vzorky DNA nepatří ani jednomu z manželů. Dvojice nyní žije se dvěma dětmi v domku nedaleko Paříže a je stále přesvědčena o Larochově vině. Celá Francie nyní s napětím očekává, zda bude případ, který inspiroval řadu knih a televizních inscenací, konečně vyřešen.

***

Kauza Grégory

Neobjasněný zločin 16. října 1984 byl čtyřletý Grégory Villemin (viz foto) nalezen mrtvý. Z jeho smrti byl obviněn bratranec jeho otce, později i vlastní matka. Vina se ani u jednoho neprokázala. Případ zůstává 25 let záhadou.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...