Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Nákaze z klíštěte se dá předejít

Česko

Každým rokem se nemocemi klíšťat u nás nakazí podobné množství lidí. Může za to hlavně skutečnost, že lidé často opomíjejí preventivní opatření.

Každým rokem se infekcemi, které přenášejí klíšťata, nakazí tisíce lidí. Minulý rok onemocnělo klíšťovou encefalitidou 546 lidí, z nichž 4 nemoci podlehli. Statistika výskytu lymeské borreliózy v minulém roce vypovídá o 3559 nakažených. Nejvíce případů borreliózy bývá každým rokem zaznamenáno ve Středočeském kraji.

Pokud se vám zdají tato čísla děsivá, vězte, že přisátí klíštěte lze do velké míry předcházet. Základem prevence je prohlídka těla - zejména po každém pobytu v lokalitě, kde by se klíšťatům mohlo dařit. Včasné odstranění snižuje možnost nákazy lymeskou borreliózou. Uvádí se, že infekce hrozí až po 24 hodinách od přisátí.

Dbejte na správný oděv Chystáte-li se do přírody, nezapomeňte se správně obléknout. Obecně se radí vzít si světlý oděv, na kterém je klíště lépe vidět. Můžete si ho pak všimnout ještě předtím, než se přisaje. To klíštěti může trvat i několik hodin. Hledá totiž na hostiteli vhodné místo - zpravidla takové, kde je slabší kůže. Velmi často se přisává za uši, do podpaží, podloketních a podkolenních jamek a třísel.

Dále se doporučuje, aby byl oděv z hladkého materiálu, na kterém se klíšťata hůř zachytávají. Kromě toho jsou vhodné nohavice ve formě šponovek, které se zasunou do bot, nejlépe do holinek. Kalhoty by měly být upevněné páskem. Těsné by měly být také manžety u dlouhých rukávů.

Pokud chcete omezit riziko nákazy klíštětem, choďte jen po upravených cestách, nelehejte si na deku a neodkládejte oblečení na zem. V lese se nemusíte bát, že na vás klíště skočí ze stromu, takovou schopnost totiž klíšťata nemají. Musela by odhadnout výšku, hostitelův pohyb vpřed a také vzít v úvahu vítr, který by je mohl odnést jinam.

Klíšťata se vyskytují jen do jednoho až jednoho a půl metru nad zemí. Největší riziko nákazy hrozí ve vysoké trávě, kde se udržuje relativní vlhkost vzduchu i při vyšších teplotách.

Pokud máte zahradu, nezapomeňte trávník pravidelně stříhat a udržovat ho co nejnižší. Dále byste měli ořezávat spodní větve stromů a zbavit se křovin. Zajistíte tím, že zahrada bude co nejvíce prosluněná. V takových podmínkách klíšťata často umírají.

Na podzim nezapomeňte odstranit a spálit hrabanku, tedy vrstvu jehličí nebo listí, v níž klíšťata přezimují. Možná jste slyšeli, že klíšťata odrazuje česnek nebo třeba pivo. Předpokládá se, že vitamin B může mít vliv na složení lidského potu, a tím může klíšťata odpuzovat. Jde však pouze o domněnky, které zatím nepotvrdila žádná studie. U česneku se předpokládá, že by skutečně mohl mít odpuzující vliv, přesto se na tato tvrzení raději nespoléhejte.

Nevěřte ani tomu, že pokud jste klíště ještě neměli, znamená to, že jim „nevoníte“. Je pravda, že klíštěti, které obecně vnímá pachy, voní někdo více a někdo méně. Nelze ale tvrdit, že by někomu riziko přisátí vůbec nehrozilo.

Repelent ochrání až šest hodin Aktivně se proti klíšťatům můžete bránit nejrůznějšími repelenty. Protože se klíšťata, jak již bylo uvedeno, vyskytují jen do metru, nebo maximálně do metru a půl výšky, měli byste si natřít zejména dolní část těla. V případě, že si nechcete repelentem potírat tělo, můžete si koupit přípravek určený k postřiku oblečení.

Repelenty zpravidla účinkují v rozmezí dvou až šesti hodin. Odhaduje se, že doba ochrany proti klíšťatům je o třetinu až polovinu kratší než proti komárům. Přesné informace by měly být uvedeny na obalu.

Další možností ochrany je očkování. To ale zabrání jen přenosu nákazy virem klíšťové encefalitidy. Žádné očkování samozřejmě není stoprocentní. Případy nákazy jsou ale v takových případech velmi vzácné. Přestože jsou pro aplikaci vakcín nejvhodnější zimní měsíce, očkování je možné provést během celého roku. V okamžiku, kdy se výskyt klíšťat začne zvyšovat -zpravidla to bývá v dubnu, začíná se aplikovat očkování ve zrychlené verzi. Vakcinace tak může být účinná již za tři týdny od podání první dávky.

Očkování není vhodné pro lidi, kteří mají alergii na vaječnou bílkovinu. Vakcína by jim mohla vyvolat silnou alergickou reakci. Neočkují se ani děti do jednoho roku. Těm by podle lékařů ale vakcína neublížila. Děti v prvním roce věku ale podstupují řadu očkování a lékaři je nechtějí vystavovat další vakcinaci.

***

Zrychlená očkovací schémata

VAKCÍNA ENCEPUR

* 2. dávka: sedm dní po první dávce

* 3. dávka: dvacet jedna dnů od druhé dávky

* 4. dávka: dvanáct až osmnáct měsíců po třetí dávce

VAKCÍNA FSME IMMUN

* 2. dávka: dva týdny po první dávce

* 3. dávka: šest až dvanáct měsíců po druhé dávce

* Očkování je účinné 14 dní od aplikace druhé dávky.

* Jedna dávka stojí asi 400 Kč, Encepur je o několik desetikorun levnější.

* Aplikace dávky stojí asi 100 až 150 Kč v závislosti na očkovacím centru.

* Na očkování přispívají různou částkou všechny zdravotní pojišťovny.

* Neplatíte poplatek 30 Kč.

* Nejpozději po pěti letech je potřeba provést přeočkování jednou dávkou vakcíny. U dětí a seniorů lékaři doporučují přeočkování již po třech letech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!