Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klíšťatům přestane díky Čechům chutnat

Věda

  8:08
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Převratný objev českých vědců odhalil Achillovu patu klíšťat a otevřel novou cestu k boji s těmito roztoči. Vakcína, která dožene klíště až ke smrti hladem. To je perspektivní dopad nejnovějšího objevu českých parazitologů.

animace ukazuje přisání klíštěte na kůži.

Klíště obecné saje krev jen třikrát za celý život. Jako larva, nymfa a nakonec pije krev už jenom dospělá samička, která potřebuje „surovinu“ pro tvorbu vajíček. Aby cizopasník získal dostatek živin, musí se přisát na poměrně dlouhou dobu. Když samičku nikdo neruší, vydrží na kůži hostitele několik dní až dva týdny. Dost času k tomu, aby přenesla na člověka nebo živočicha virus zánětu mozkových blan nebo bakterii, která vyvolává lymeskou borreliózu.

Nový výzkum českých vědců udělal klíšťatům čáru přes rozpočet. Ondřej Hajdušek a jeho kolegové  z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích zjistili, jak se organismus parazita vyrovnává s přemírou toxického železa, které spolyká s krví hostitele. Mohli tak podstatně zasáhnout do trávicího traktu cizopasníka.

Tým českých odborníků s americkou specialistkou na metabolismus minerálních látek Joy Winzerlingovou z University of Arizona objevili molekulu nové bílkoviny, která zásadně ovlivňuje zažívání klíšťat. Když vědci zablokovali v těle cizopasníka tvorbu této bílkoviny, měla většina klíšťat problémy se sáním. Železo obsažené v krvi hostitele nesměřovalo tak jako vždy do buněk v celém těle, ale hromadilo se pouze ve střevech. Klíšťata nemohla nasát dostatek živin a hynula hlady.

Nový poznatek lze využít k vývoji vakcíny, aby klíšťatům na člověka a zvířata zašla chuť.


Další podrobnosti
si přečtěte v rubrice Věda v dnešním vydání deníku



Autoři:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...