Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Přibývá zdravotníků i policistů, kteří chtějí odškodnit za nákazu covidem. ‚Ničí je výčitky, že ohrozili blízké‘

Až 28 pacientů mohou Na Bulovce připojit k plicnímu ventilátoru. foto:  David Neff, MAFRA

Původní zpráva
Praha - Sestra, která pracuje v domově důchodců, přenesla nechtěně koronavirus na svoji matku. Ona sama zvládla nemoc dobře, ale matčin organismus ne, covidu podlehla. Zdravotnice se rozhodla, že bude žádat odškodné za ztrátu a stres, jejž jí výkon povolání v epidemických podmínkách přinesl.
  5:00

Zdravotníků nakažených covidem-19 je v Česku už skoro 1700. Odbory volají po omezení zbytné péče

Případů, kdy se zaměstnanci nemocnic, sociálních zařízení, hasičských nebo policejních sborů domáhají kompenzace, protože covid zavlekli mezi blízké, přibývá.

Jedním z nich je i strážník, kterého v prvním, jarním náporu pandemie poslali před nemocnici, aby odrážel nápory lidí, již chtěli dovnitř bez roušky. Od někoho z nich se nakazil a od něj i jeho manželka. „Měl jsem strach hlavně o ni, dlouhodobě se totiž léčí se závažným onemocněním, její průběh byl těžší než můj. Byl jsem odloučen i od dětí, od rodičů,“ popsal serveru Lidovky.cz své peripetie pod podmínkou anonymity.

Městská policie v rouškách. (Ilustrační snímek)
Lékaři v nemocnici na Bulovce pečující o covidového pacienta v září.

Úvodem zmíněná sestra aktuálně není schopna pracovat, trpí depresí z matčina skonu. „Budeme vůči zaměstnavateli uplatňovat nárok na náhradu ztráty výdělku, a pokud budou potíže přetrvávat, také nárok na náhradu ztížení společenského uplatnění,“ řekl serveru Lidovky.cz Tomáš Beck, expert na odškodnění ze společnosti Vindicia, která ženu v dané věci zastupuje.

Už nejde jen o to, že by zaměstnanci v první covidové linii usilovali o zahlazení újmy, která jim vznikla tím, že sami byli nemocní; jak Beck dodal, jejich zdraví ničí výčitky, že ohrozili svoje příbuzné. Jen Vindicia zastupuje osm zdravotníků a čtyři členy bezpečnostních složek.

Covid jako nemoc z povolání

Újma se vymáhá po zaměstnavateli, případně u soudu. Podniky se pro případy nemocí či úrazů z povolání pojišťují. Ministerstvo zdravotnictví uznalo covid jako nemoc z povolání, třebaže není v legislativě přímo vyjmenován. Stalo se tak poté, co se u odborů množily dotazy na dané téma.

„Do našich odborových organizací, do nemocnic a sociálních služeb jsme zaslali informaci, že ministerstvo covid uznává jako nemoc z povolání. Nesetkala jsem se zatím s tím, že by to zaměstnavatel někomu neuhradil,“ řekla serveru Lidovky.cz Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

Prymula: Na růst platů zdravotníků o 15 procent nejsou peníze. Personálně se zdravotnictví dostává do problémů

To se ovšem týká jen případů klasické náhrady ušlého platu, kdy je nemocný sám zaměstnanec. Složitější výklad nastane ve chvíli, kdy na něj doléhají sekundární následky: stres nebo deprese ze zatažení viru do rodiny.

Pokud na soudní spor dojde, bude rozhodující, jestli se nárok uplatní jako nemoc z povolání, nebo podle obecných pravidel náhrady škody. Otázka zatím není vyjasněná.

„Čeká se na vyjádření hygienických stanic k problematice. Základem pro posuzování bude, zda došlo k nákaze v souvislosti s výkonem práce, či nikoli. Úspěšnost nároku bude záviset na konkrétních okolnostech,“ řekl právník Michal Faltus z advokátní kanceláře Šetina, Komendová & Partners.

Bude přitom záležet na každém detailu. „Například pokud se daná osoba musí starat o rodinné příslušníky, kteří jsou bez její pomoci nesoběstační, nebo zdali došlo k pochybení ze strany nakaženého, tedy že nedodržoval základní bezpečnostní a hygienická pravidla,“ přiblížil serveru Lidovky.cz Faltus.

Žádosti o uznání nemoci z povolání má podle vyhlášení resortu zdravotnictví přijímat zaměstnavatel. Člověk, který se nakazil v práci, se má obrátit na lékaře, kam se chodí na závodní prohlídky. Ti pak žadatele pošlou na kliniku nemocí z povolání, kde vystaví posudek, případně potvrzení, že se nakazil při výkonu povolání.

„Pokud potvrzení získá, vše se velmi usnadní. V opačném případě vznikne klasický spor a dokazovat to budou právníci,“ řekl serveru Lidovky.cz Beck. To, že zatím nedochází na spory, je i díky tomu, že chlebodárci jsou pro podobné případy pojištěni, platba tedy nejde přímo z jejich rozpočtu, ale na vrub pojištovny; v českých reáliích buď Generali, nebo Kooperativy.

Uznání nad rámec náhrady

V první vlně koronaviru zdravotníci, sociální pracovníci, hasiči a policisté dominovali v žebříčku četnosti nákazy podle povolání. Chyběly jim ochranné pomůcky, personál neuvyklý na infekční prostředí se občas kontaminoval při sundávání pláště, virus byl i agresivnější, co se týče příznaků.

Aktuálně, ve druhé vlně, začal koronavirus s větší silou pronikat mezi zdravotníky, nakažených jich je přes sedmnáct set. Některá oddělení musela zavřít, špitál v Uherském Hradišti shání kvůli výpadku personálu brigádníky.

Prymula chce nouzový stav od pondělí, aby mohl posílit nemocné zdravotníky. Druhé vlně dává 30 dní

Odbory proto žádají, aby se zdravotníkům dostalo speciálního finančního uznání, nad rámec náhrady ušlé mzdy nebo bolestného. „Riziko je větší než u jakékoli jiné profese. Snažíme se prosadit navýšení platů pro zdravotníky pro příští rok a také se snažíme řešit zvláštní příplatky, kterými se stanoví ocenění rizika při výkonu práce,“ dodala Žitníková.

Zástupci zaměstnanců žádají zvýšení platů o 15 procent, nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) jim zatím odpovídá, že na takovou sumu nejsou v rozpočtu peníze. Jednání se ještě povedou v dalším týdnu.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...