• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

„Nakonec smetou Taliban sami“

Česko

Volby prezidenta v Afghánistánu - Na mnoha místech země se bojovalo. Na jihu se lidé báli volit

Velení NATO v Afghánistánu má plán, jak v zemi nastolit pořádek. Získat pro něj obyčejné lidi je důležitější, než kdo bude zvolen afghánským prezidentem.

KÁBUL/PRAHA „Tuhle válku vyhrajeme,“ ujišťoval BBC v předvečer prezidentských voleb v Afghánistánu vrchní velitel jednotek NATO Stanley McChrystal. „Kdy? Až se nám povede získat na svou stranu víc Afghánců, kteří si konečně řeknou,dost!‘. Ti nakonec smetou Taliban sami.“ Americký generál, který se vrchního velení v Afghánistánu ujal před dvěma měsíci, má už leccos za sebou - před šesti lety například velel zvláštní operaci, která skončila dopadením iráckého vůdce Saddáma Husajna. Situace v Afghánistánu sice není růžová, sám McChrystal ji dokonce označuje za „vážnou“, je však pevně přesvědčený o tom, že mise NATO v zemi nakonec uspěje. Stačí prý relativně málo - změna taktiky.

Jeho slova ale budí nadšení jen v Afghánistánu. Ve Spojených státech se naopak zvyšuje počet lidí, kteří chtějí, aby se Američané z Afghánistánu co nejdřív stáhli.

Z aktuálního průzkumu veřejného mínění sice vyplynulo, že nejen McChrystal, ale i řada těch, kteří znají situaci v Afghánistánu jen zprostředkovaně z médií, věří tomu, že Američané dosáhnou svého cíle a zpacifikují rebely z Talibanu. Když však přijde řeč na to, jestli by se mělo vyhovět McChrystalovi, bude-li žádat další posily, přikývlo jen málo dotazovaných (24 procent). Téměř jednou tolik (45 procent) jich naopak bylo proti. Hlavně dodržet slib McChrystal sice o posilách v souvislosti s plánovanou změnou taktiky nemluví (ostatně, prezident Barack Obama už do Afghánistánu poslal nějakých 17 tisíc vojáků začátkem roku), podle armádních expertů je ale nanejvýš pravděpodobné, že o ně v nejbližší době požádá.

Sám McChrystal dnes zdůrazňuje, že chce dvě věci - získat důvěru Afghánců a dotlačit je k tomu, aby se nakonec s Talibanem vypořádali sami.

„Dobře vím, že si Afghánci na naše vojáky stěžují - tvrdí, že při našich bombardováních umírají civilisté a že zatýkáme i řadu nevinných, které pak držíme bez soudu ve vězení,“ uvedl McChrystal pro BBC. „Stížnosti se na nás hrnou ze všech stran. Všude, kam přijdu, se proto snažím ujišťovat lidi o tom, že už se nikdy nic takového nestane. Není snadné to splnit, protože ne vždycky udržíte nad vším kontrolu, ale pro nás je ten slib klíčová věc. Bez něj důvěru lidí nezískáme,“ dodal.

McChrystal nedávno vojáky povzbuzoval k tomu, aby na ulicích hlídkovali bez ochranného krunýře a tmavých brýlí. I tak lze podle něj dát lidem najevo, že je NATO na jejich straně. Vojáky tím údajně „nadchnul“. Ve dnech, které předcházely prezidentským volbám, měl ale McChrystal jiné starosti. Vojáci museli v první řadě zajistit bezpečnost na ulicích a ve volebních místnostech. Hned v několika oblastech totiž Taliban lidem vyhrožoval a odrazoval je od toho, aby volili. K nejrizikovějším regionům patřil i Lógar, v němž slouží i čeští vojáci. Lógar je rodištěm jednoho z trojice klíčových kandidátů, konkrétně Ašrafa Gháního. Taliban tu v uplynulých dnech vyhrožoval nejen lidem, ale i Ghánímu a dalším kandidátům.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás