28. února 2010 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nákup pandurů provázela korupce, soudí většina lidí

Česká armáda převzala od rakouské firmy Steyr 30. září v Šenově na Novojičínsku prvních 17 obrněných transportérů Pandur II.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká armáda převzala od rakouské firmy Steyr 30. září v Šenově na Novojičínsku prvních 17 obrněných transportérů Pandur II. | foto: ČTK

PRAHA Většina lidí si podle průzkumu společnosti SANEP myslí, že nákup obrněných transportérů Pandur od firmy Steyr pro českou armádu provázela korupce. Více než tři čtvrtiny účastníků průzkumu jsou přesvědčeny, že kauza bude "zametena pod stůl", nebude řádně prošetřena a případně zkorumpovaní politici nebudou odsouzeni, zjistil průzkum společnosti SANEP.

O korupci bylo v průzkumu přesvědčeno 83 procent dotázaných. Podle názoru téměř 84 procent respondentů je nereálné, že případná korupce bude vyšetřena. Téměř stejný podíl lidí nevěří, že by mohli být odsouzeni politici, kterým by případná korupce byla prokázána. Skoro 85 procent respondentů považuje za pravděpodobné, že kauza bude po volbách "zametena pod stůl".

Mladá fronta Dnes minulý týden zveřejnila tajně pořízené nahrávky rozhovorů se dvěma někdejšími manažery výrobce pandurů, rakouské firmy Steyr.

Hovořili o provizích z obchodu pro politické strany a zmínili se i o některých vlivných lidech, například někdejším premiérovi Stanislavu Grossovi či bývalém a současném ministrovi obrany Karlu Kühnlovi a Martinu Bartákovi. Všichni jakoukoli možnost korupce odmítli. Případ vyšetřuje speciální policejní tým ve spolupráci s rakouskými kolegy. Policie se nákupem transportérů za desítky miliard korun zabývala už v roce 2006.

Průzkum společnosti SANEP se uskutečnil 18. až 20. února. Bylo při něm dotázáno 6377 lidí ve věku 18 až 69 let.

ČTK, Lidovky.cz