Podle nového předsedy rozhodcovské komise Poláka Michala Listkiewicze doporučil Mlsnu kontroverzní předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta. Muž s obrovským vlivem, jehož jméno se objevovalo v souvislosti s rozsáhlou korupční aférou z roku 2004 – tou, z jejíchž odposlechů vznikla legendární inscenace Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? „Já jsem navrhl Václava Krondla a Dagmar Damkovou, protože je znám. Pan Pelta navrhl další členy – mého zástupce Petra Mlsnu, Romana Hrubeše a sekretáře Emila Ubiase,“ popsal deníku Sport zrod současného složení komise rozhodčích Listkiewicz.
Peltův kůň?
Ze zákulisních informací navíc vyplývá, že měl Mlsna původně zamířit ještě výše. Spolu s exministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD) byl prý favoritem na místo, které nakonec obsadil polský arbitr. Mohl tak od nové sezony sám šéfovat všem ligovým sudím. Někdejší šéf legislativní rady vlády své kontakty s předsedou fotbalové asociace nepotvrdil, nicméně naznačil, že přímluva vlivného bosse mohla hrát v jeho nominaci roli.
„Zkontaktoval mne pan Listkiewicz s dotazem, jestli bych byl ochoten s ním pracovat. Neznám zákulisí, jakým způsobem probíhala diskuse nad formováním nové komise rozhodčích, ale předpokládám, že na mne dostal od někoho tip,“ řekl LN Mlsna.
Blízko k Peltovi má jeho bývalý nadřízený Chládek. Poté co musel opustit místo ministra školství kvůli sexuálnímu obtěžování podřízených žen, mu fotbalový šéf vymyslel pozici manažera státních reprezentací a fotbalových akademií. „Někoho takového jsem hledal,“ pochvaloval si Pelta. Byl to přitom právě Chládek, kdo si před dvěma lety přivedl na školství bývalého člena Nečasova kabinetu jako náměstka pro legislativu.
Mlsna svou novou funkci vykonává ve volném čase a o dovolených. Předem o ní také mluvil se svým nadřízeným, ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Poté, co spojil své jméno s neprůhledným prostředím českého fotbalu, se Mlsna ztráty kreditu nebojí. „To by potom člověk nemohl přijímat vůbec žádné nabídky. Ani v politice, ani ve sportu,“ řekl LN.
Fotbalová rada vlády
Mlsna kdysi sám soudcoval fotbalová utkání. Dnes ale tvrdí, že už deset let stojí mimo prostředí vymezené zeleným pažitem s bílými lajnami. Kontakty s bývalými známými prý vesměs přerušil. Přesto se v jeho politickém angažmá otisky kopaček najdou. Na konci ledna 2013 přivedl do Legislativní rady vlády, jíž v té době šéfoval, někdejšího šéfa fotbalové disciplinárky Alexandera Károlyiho. Odborník na sportovní právo se asi nejvíce proslavil jako řešitel korupční monstrkauzy z roku 2004, v níž byli potrestáni sudí i funkcionáři kvůli nabízení či přijímání úplatků za ovlivnění výsledků zápasů.
Ministr Mlsna je politicky zatížený, Soudní dvůr EU ho odmítl |
Tehdy byl Károlyi na vrcholu popularity, ne každému byl ale jeho přístup k hašení úplatkářské aféry po chuti. Třeba expředseda fotbalové asociace Ivan Hašek mu zazlíval, že nepostupoval dostatečně razantně. Nad některými aktéry kauzy podle něj dokonce držel ochrannou ruku.
Předseda disciplinární komise si také vysloužil kritiku, když vyšlo najevo, že za vyřešení korupční krize dostal vysoké odměny. Předtím totiž veřejnosti tvrdil, že za svou práci žádné peníze nepobírá.
Pozdější zvolení Károlyiho mezi členy legislativní rady vlády tak nebylo jednoznačné. Jedním z těch, kdo v té době hlasovali proti, byl dnešní předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Pamatuji si, že nás tenkrát bylo víc, kdo jsme nechtěli, aby zájmy lidí z českého fotbalu sahaly až do Strakovy akademie,“ řekl.
Károlyie do expertního orgánu vlády navrhl Český olympijský výbor. Mlsna ho prý do té doby osobně neznal. „Když jsem účinkoval v ligových soutěžích, s panem Károlyim jsem se nikdy nesetkal,“ řekl a dodal: „Potkali jsme se až v souvislosti s mojí profesní praxí, tedy až na Úřadu vlády.“
Z trávníku do Strakovky
A jak to bylo s Mlsnovou kariérou rozhodčího? Náměstek ministra vnitra pochází z fotbalové rodiny. Pro hru ale příliš nadání neměl, tak se už v patnácti letech vrhl na dráhu sudího.
Nejdříve rozhodoval utkání mládeže, později si udělal licenci pro ligový fotbal. Nejčastěji se pohyboval na úrovni druhé nejvyšší soutěže. Z té doby lze vyhledat články o několika pochybeních mladého rozhodčího. První zmínka je z dubna 2005. „V duelu Prachatice – Sparta B přehlédl asistent Mlsna ofsajd před vyrovnávacím gólem hostujícího mužstva,“ zní prohřešek, po němž si Mlsna při dvou zápasech nuceně odpočinul.
Jednozápasový distanc za chybu inkasoval i zhruba o rok později. Nejkurióznější je ale zpráva z jara 2006. Tehdy neprošel povinnými fyzickými testy a do absolvování opravných zkoušek nesměl být nasazován. Mlsna se před hříchy rozhodcovské minulosti neschovává. „Vzpomínám si velmi dobře. Bylo to kolem Velikonoc a nebyl jsem zrovna ve formě, neudělal jsem poslední dvoustovku,“ řekl LN ke krachu u fyzických testů. Krátce poté svou pouť sudího dobrovolně ukončil.