19. dubna 2012 17:41, aktualizováno  18:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Volal si s kmotrem, teď chce šéfovat ochrance státníků

Vladislav Husák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladislav Husák | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA  Náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák, který musel ze svého postu odstoupit kvůli kontaktům s lidmi kolem kmotra ODS Romana Janouška, hned tak z vedení policie nezmizí.

Požádal o přeložení na místo šéfa ochranné služby. Post je přitom volný díky tomu, že Husák na místo nejmenoval bývalého šéfa protidrogové centrály Jiřího Komourouse, ačkoliv ho doporučila výběrová komise policejního prezidenta.

ČTĚTE TAKÉ:


„Pan náměstek mi podal písemnou žádost na rezignaci na funkci. Jedna z variant, kam může nastoupit, je samozřejmě místo na ochranné službě,“ řekl LN policejní prezident Petr Lessy.

Husák by teoreticky také mohl nastoupit na místo šéfa ústeckého krajského policejního ředitelství. Definitivně se má rozhodnout v květnu, kdy Husák na prezidiu oficiálně skončí. Komourous, který je v současnosti náměstek na ochranné službě, nechtěl Husákův krok vůbec komentovat. „Neříkám tomu vůbec nic,“ uvedl jen.

ČTĚTE TAKÉ:


O nestandartních kontaktech Husáka se v policejních kuloárech mluví už dlouho. Důkaz se ale objevil až na konci minulého roku, kdy ho média vyfotila, jak vychází z pražské restaurace Obecního domu s Tomášem Hrdličkou (ODS), tedy přítelem Romana Janouška. Náměstek prezidenta, který má na starosti pořádkovou policii, se to snažil bagatelizovat tím, že šlo o náhodné setkání.

Nedávno také MF DNES zveřejnila, že Husák byl s Janouškem v kontaktu už v roce 2007, tedy v době, kdy byl policejním prezidentem.  Muži si schůzky údajně domlouvali přes telefon v luxusním hotelu na Staroměstském náměstí v Praze. Na Janouška proto BIS nasadila sledovací tým, ten ale nic nezjistil. Když přišli do hotelu, v restauraci či saloncích je neviděli.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS


Je tak možné, že byli v sauně, kam se ale už nedostali. O jejich vztazích důstojníci tajné služby údajně vypracovali zprávu, kterou předali Národnímu bezpečnostního úřadu, který rozhodoval o jeho prověrce. Tu ale nakonec dostal. To podle šéfa policie svědčí o tom, že Husák nic špatného nedělal.

mchMarkéta Chaloupská
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu
ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu

Ahoj, jsem ve 31 tt a pochopitelně přemýšlím nad porodem. Jsem prvorodička, takže mám z toho všeho strach a chlap mi moc nepomáhá. Chce být u porodu, ale zároveň je pro něj asi důležitější být v práci, protože kdykoli se bavíme o tom, zdali si bude moci vzít volno nebo zařídit, že bude okolo termínu v práci někde kolem a ne v zahraničí, je to pro něj problém.