Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé píší poslancům: Benda neodpovídá, Andrýsová je vzorná

Česko

  12:40
PRAHA - Poslanec ODS Marek Benda má v komunikaci s občany značné mezery. Neodpověděl ani na jeden e-mail ze 184, které mu přišly přes rozcestník NapisteJim.cz. Naopak mezi vzorné v tomto ohledu patří Lenka Andrýsová (LIDEM) či Petr Gazdík (TOP 09), kteří odpověděli na drtivou většinu zaslaných dopisů.

Lenka Andrýsová na sjezdu Věcí veřejných. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Nekomunikující Marek Benda přitom patří mezi poslance, kterým přes e-mailový rozcestník chodí nejvíce dopisů. Na pomyslném žebříčku je třetí, více zpráv dostává už jen předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a premiér Petr Nečas (ODS).

"Já jsem se jednou na jeden z těch e-mailů pokusil odpovědět, ale vrátilo se mi to jako nedoručitelné," řekl serveru Lidovky.cz na svou obranu Benda. Zároveň dodal: "Nepamatuji si, že by přišel jediný dotaz. Všechno to byla vyjádření lidí, co si o mně myslí. A já nemám nic proti kritice, ale rozpoutávat na to téma polemiku, to mi připadá zbytečné," vysvětlil poslanec, proč na dopisy neodpovídá. 

Poslanci ODS dopadli nejhůře

Podle sdružení, které rozcestník provozuje, komunikují s občany nejvíce poslanci stran LIDEM a TOP 09. "V průměru odpoví na asi třetinu zpráv. Naopak nejméně často odpovídají poslanci ODS - jen na každou desátou zprávu," konkretizoval mluvčí sdružení KohoVolit.eu Kamil Gregor.

K TÉMATU:

Jmenovitě pak mezi "vzorňáky" patří Lenka Andrýsová (LIDEM), Petr Gazdík a Stanislav Polčák (oba TOP 09). "Tito zákonodárci odpověděli na drtivou většinu dotazů a podnětů svých voličů," uvedl Gregor. Andrýsová dokonce na každý z 34 došlých. Hojně na obdržené e-maily odpovídá také poslanec KSČM Miroslav Opálka.

Napiště poslancům

E-mailová brána NapisteJim.cz byla spuštěna 26. 5. 2011 a provozuje ji sdružení KohoVolit.eu. Voliči zatím všem dvěma stům poslancům odeslali téměř 7 000 e-mailů, přičemž se dočkali odpovědi na necelou pětinu z nich, a to v průměru za týden.

Sdružení však upozornilo, že srovnávání politiků a stran může být trochu zavádějící. "Někteří totiž nechávají odpovídat asistenty, a to stylem ,děkuji za podnět, předám.‘ To se týká třeba Karla Schwarzenberga. Jindy zprávy nemají formu dotazů. Domníváme se ale, že je projevem slušnosti, když politik alespoň poděkuje za názor,“ dodal Gregor.

A kvůli čemu se občané na poslance nejčastěji obrací? Aktuálně dominují dotazy týkající se návrhu na zvýšení platů politiků. Mezi další frekventovaná témata pak spadají dotazy týkající se kauzy vydání Vlasty Parkanové, jmenování Lenky Bradáčové na post vrchní státní zástupkyně anebo téma církevních restitucí.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O
Soutěžte s námi o balíček kojeneckých výživ BEBA COMFORT 2 HM-O

Zapojte se s námi do soutěže o kojeneckou výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a vyhrajte jeden z 5 balíčků, na jehož obsahu si vaši prckové určitě...

Mohlo by vás zajímat