Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé píší poslancům: Benda neodpovídá, Andrýsová je vzorná

Česko

  12:40
PRAHA - Poslanec ODS Marek Benda má v komunikaci s občany značné mezery. Neodpověděl ani na jeden e-mail ze 184, které mu přišly přes rozcestník NapisteJim.cz. Naopak mezi vzorné v tomto ohledu patří Lenka Andrýsová (LIDEM) či Petr Gazdík (TOP 09), kteří odpověděli na drtivou většinu zaslaných dopisů.

Lenka Andrýsová na sjezdu Věcí veřejných. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Nekomunikující Marek Benda přitom patří mezi poslance, kterým přes e-mailový rozcestník chodí nejvíce dopisů. Na pomyslném žebříčku je třetí, více zpráv dostává už jen předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a premiér Petr Nečas (ODS).

"Já jsem se jednou na jeden z těch e-mailů pokusil odpovědět, ale vrátilo se mi to jako nedoručitelné," řekl serveru Lidovky.cz na svou obranu Benda. Zároveň dodal: "Nepamatuji si, že by přišel jediný dotaz. Všechno to byla vyjádření lidí, co si o mně myslí. A já nemám nic proti kritice, ale rozpoutávat na to téma polemiku, to mi připadá zbytečné," vysvětlil poslanec, proč na dopisy neodpovídá. 

Poslanci ODS dopadli nejhůře

Podle sdružení, které rozcestník provozuje, komunikují s občany nejvíce poslanci stran LIDEM a TOP 09. "V průměru odpoví na asi třetinu zpráv. Naopak nejméně často odpovídají poslanci ODS - jen na každou desátou zprávu," konkretizoval mluvčí sdružení KohoVolit.eu Kamil Gregor.

K TÉMATU:

Jmenovitě pak mezi "vzorňáky" patří Lenka Andrýsová (LIDEM), Petr Gazdík a Stanislav Polčák (oba TOP 09). "Tito zákonodárci odpověděli na drtivou většinu dotazů a podnětů svých voličů," uvedl Gregor. Andrýsová dokonce na každý z 34 došlých. Hojně na obdržené e-maily odpovídá také poslanec KSČM Miroslav Opálka.

Napiště poslancům

E-mailová brána NapisteJim.cz byla spuštěna 26. 5. 2011 a provozuje ji sdružení KohoVolit.eu. Voliči zatím všem dvěma stům poslancům odeslali téměř 7 000 e-mailů, přičemž se dočkali odpovědi na necelou pětinu z nich, a to v průměru za týden.

Sdružení však upozornilo, že srovnávání politiků a stran může být trochu zavádějící. "Někteří totiž nechávají odpovídat asistenty, a to stylem ,děkuji za podnět, předám.‘ To se týká třeba Karla Schwarzenberga. Jindy zprávy nemají formu dotazů. Domníváme se ale, že je projevem slušnosti, když politik alespoň poděkuje za názor,“ dodal Gregor.

A kvůli čemu se občané na poslance nejčastěji obrací? Aktuálně dominují dotazy týkající se návrhu na zvýšení platů politiků. Mezi další frekventovaná témata pak spadají dotazy týkající se kauzy vydání Vlasty Parkanové, jmenování Lenky Bradáčové na post vrchní státní zástupkyně anebo téma církevních restitucí.

Autor: