Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Národní knihovna se dovolala kvůli soutěži architektů. ‚Postup soudu je absurdní‘

Vizualizace blobu na Letné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace blobu na Letné | foto: Future Systems

PRAHA Národní knihovna podala dovolání k Nejvyššímu soudu ve věci soudního sporu se společností HXH architekti, dříve HŠH architekti. Brání se tak pravomocnému rozhodnutí tuzemských soudů týkajícího se soutěže na novou budovu Národní knihovny.

Odvolací soud v listopadu potvrdil, že instituce měla vyřadit vítězný návrh Jana Kaplického, protože nesplnil soutěžní podmínky, a studiu HXH vyplatit rozdíl mezi odměnou za třetí a druhé místo. Podle ředitele Národní knihovny je to absurdní postup a český soud nemá právo měnit pořadí stanovené nezávislou odbornou komisí. O podání dovolání v pondělí informovala mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková.

Tehdejší studio HŠH skončilo v soutěži třetí, knihovna musela podle rozhodnutí soudu vyplatit 1,6 milionu korun jako rozdíl ve finanční odměně za třetí a druhé místo. Celková vysouzená částka činí i s úroky a náklady řízení zhruba tři miliony korun.

Výsledky ostře sledované soutěže byly vyhlášeny v březnu 2007 za osobní účasti jejího vítěze, v Británii žijícího architekta Jana Kaplického. Jeho návrh ani žádný jiný však po měsících zpolitizovaných debat realizován nebyl.

„Je to absurdní. Tato architektonická soutěž se řídila pravidly Mezinárodní unie architektů, která výsledky soutěže 11. června 2007 potvrdila. Žalující architekti obdrželi třetí cenu a český soud nemá právo měnit pořadí stanovené nezávislou odbornou komisí, ostatně ani architektům, kteří tehdy obdrželi druhou cenu, nepřisoudil první cenu. Měli bychom tedy mít, podle rozhodnutí českého soudu, zřejmě dvě druhé ceny a žádnou třetí,“ říká k rozhodnutí soudu Petr Kroupa pověřený řízením Národní knihovny.

Studio čekalo na verdikt 8 let

Ostudné podle něj je, že všichni účastníci soutěže podepsali její pravidla, v nichž se uvádí, že případné spory nebudou řešit před domácími soudy. Vadí mu také to, že soud říká, že Národní knihovna měla vyřadit vítězný návrh, neříká ale, že vítěz byl vyloučen a všechny týmy z osmičlenného finále se posunuly o ocenění výše.

Studio HŠH podalo žalobu několik měsíců po vyhlášení výsledků. Argumentovalo například tím, že jedna z podmínek soutěže ukládala umístit Národní konzervační fond nad zem, což Kaplický se svým návrhem nesplnil. Na verdikt soudu studio čekalo osm let.

Vlastimil Ježek, který jako tehdejší ředitel Národní knihovny mezinárodní architektonickou soutěž vypsal a vedl instituci v době vyhlášení jejích výsledků, opakovaně uváděl, že i kdyby byl Kaplického návrh vyřazen, neznamenalo by to prý automatické změny ve výši rozdělených cen.

Kaplický podle něj přišel s řešením, které si jako bezpečné nedokázal představit ani zadavatel soutěže, knihovníci, ani porota složená z odborníků.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?