Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Národní srovnávací zkoušky

Česko

Mnozí zájemci o studium na vysoké škole se nevyhnou testům obecných studijních předpokladů. Jde o formu zkoušky, která má zjistit, jaké má případný budoucí vysokoškolák logické a analytické myšlení.

V testech ze studijních předpokladů v žádném případě nečekejte otázky typu: Kde se narodil Karel Čapek? Školy od nich totiž čím dál častěji upouštějí. Dobře totiž vědí, že mnohem důležitější než si pamatovat – většinou stejně jen krátkodobě – jména, místa či data, je schopnost vyznat se ve velkém množství informací, rozumět jim a dokázat vybrat z nich to podstatné.

Testy obecně studijních předpokladů si mohou jednotlivé fakulty připravit buď samostatně – jako například 2. lékařská fakulta UK v Praze, nebo je uchazeči mohou absolvovat v rámci Národních srovnávacích zkoušek, které pořádá společnost Scio. Podle těchto testů přijímá uchazeče zhruba 50 fakult vysokých škol.

Poslední termín se blíží Národní srovnávací zkoušky proběhly již několikrát, naposledy letos v březnu a mezi účastnicemi byla také Pavla Jelenová z Prahy: „Já jsem se Scio testů zúčastnila poprvé v březnu a testy jsem psala nejen z obecných studijních předpokladů, ale také ze základu společenských věd. Oba testy jsou totiž nutné pro přijetí na FSV UK na obor sociologie a sociální antropologie a do Brna na FSV MU na dálkové studium žurnalistiky a psychologie,“ popisuje Jelenová.

K přípravě si pořídila několik cvičných sešitů přímo od společnosti Scio. „Se systémem takového testování studentů v zásadě souhlasím a zdá se mi být velice objektivní a mnohem spravedlivější než starší formy přijímacích zkoušek,“ dodává letošní absolventka VOŠ publicistiky.

Podle jejích slov vedou k úspěchu jak znalosti ze střední školy, tak i několikatýdenní dril a nácvik typově podobných úloh. „Vytýkám snad jen nedostatek času pro řešení některých úloh,“ říká Jelenová. „Mnohem důležitější ale je vytvořit si vlastní strategii a neztrácet čas. Správné odpovědi se hodnotí jedním bodem, za špatné o část bodu přijdete,“ radí tiskovina s názvem Jak na VŠ, vydaná právě společností Scio.

Poslední možnost zúčastnit se Národních srovnávacích testů budou mít uchazeči ještě 31. května. „Uzávěrka přihlášek do posledního termínu je stanovena na 16. květen 2008. Po tomto datu již nebude možné se NSZ zúčastnit,“ upozorňuje Bohumil Kartous, mluvčí společnosti SCIO. Zúčastnit se jich může i ten, kdo nemá aktuálně podanou přihlášku na vysokou školu. „Jsou vhodné zejména pro studenty letošních třetích ročníků, kteří se budou hlásit na VŠ příští rok. Některé fakulty budou totiž letošní výsledky uznávat i v příštím roce,“ dodává Kartous. Podle něj ale zatím není možné přesně uvést, které fakulty to budou.

V Brně se testují studijní předpoklady hned dvakrát Kromě testů z obecných studijních předpokladů mohou fakulty vyžadovat případně i výsledky z jiných zkoušek v rámci Národních srovnávacích zkoušek nebo výsledky z vlastních testů, případně z ústních či talentových zkoušek. V loňském roce prošlo Scio testy obecných studijních předpokladů asi 40 tisíc uchazečů. Ten, kdo si ale podal přihlášku na Masarykovu univerzitu do Brna, musí počítat s tím, že bude studijními schopnostmi otestován rovnou dvakrát. „Uchazeči projdou dvěma testy, které se na studijní předpoklady zaměřují – testem studijních předpokladů v rámci Národních srovnávacích zkoušek a testem studijních předpokladů, který si vytváří sama Masarykova univerzita a většina jejích fakult je používá,“ říká Kartous ze společnosti Scio. Oba testy se sice zaměřují na studijní předpoklady, ale v některých oddílech se výrazně liší. Testy vytvořené Masarykovou univerzitou v Brně mají například jiný počet úloh – letos bude 70 otázek rozdělených do 7 oddílů a dále pak v samotném způsobu testování. Úlohy obsahují podobně jako testy obecných studijních předpokladů od společnosti Scio verbální, numerické, kritické nebo analytické myšlení, ale odlišují se požadavkem na zcela kulturní přehled a orientaci v pojmech historie a současnosti.

Kdo se ještě nepustil do přípravy na testy a hledá o Národních srovnávacích zkouškách vhodné materiály a informace, stačí nahlédnout na internetové stránky www.scio.cz/nsz. „Několikrát jsme se setkali se situací, kdy některé firmy nabízejí své materiály a kurzy pod značkou Scio i přesto, že tyto služby jako příprava na NSZ neslouží,“ varuje na závěr Bohumil Kartous.

***

Poslední možnost zúčastnit se Národních srovnávacích testů bude 31. května.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...