130 let

Natočí horor rakouského sklepa

Česko

Skutečný příběh unesené a vězněné Nataschy Kampuschové se má stát hororem filmového plátna.

Produkce se zhostí Bernd Eichinger, scenárista Pádu Třetí říše.

VÍDEŇ/PRAHA Letos dvaadvacetiletá Rakušanka Natascha Kampuschová, jež byla ve věku deseti let unesena po cestě do školy, a pak déle než osm let vězněna ve sklepě, udělila svolení ke zfilmování celého hrůzného příběhu. Produkce filmového snímku se podle informací rakouské vysílací stanice ORF zhostí Bernd Eichinger, jenž se proslavil zejména scénářem a produkcí filmu Pád Třetí říše režiséra Olivera Hirschbiegela z roku 2004.

„Jsem rád, že v nás Natascha Kampuschová vložila důvěru, abychom její příběh zfilmovali,“ prohlásil Eichinger, který se tentokrát podělí o psaní scénáře s Peterem Reichardem - novinářem, jenž před časem strávil několik měsíců natáčením rozhovorů s Kampuschovou do dokumentárního snímku pro německou televizi. „Chceme-li realizovat tento projekt, bude potřeba respekt, citlivost a důvěra,“ doplnil Reichard.

Kampuschová, jíž se podařilo ze sklepního vězení pod domem psychopata Wolfganga Priklopila uprchnout roku 2006, podle svého prohlášení Eichingerovi věří, že příběh ztvární vhodně a náležitě. Autor scénáře posledních dnů Adolfa Hitlera se pustí do nového projektu ve spolupráci s mnichovskými studii Constantin Films s tím, že snímek by se mohl objevit v kinech v průběhu roku 2012.

Filmové zpracování však zdaleka není první medializací osoby a životního příběhu Nataschy Kampuschové. Prakticky už v prvních dnech po svém útěku na svobodu překvapovala tehdy osmnáctiletá Rakušanka veřejnost svým klidným a častým vystupováním v televizních rozhovorech a otevřeným přístupem k vyprávění o vlastním věznění. Sklep bez oken a dveří, do nějž vedl jen poklop zpod Priklopilovy garáže, popisovala jako „studené, vlhké, smradlavé a odporné“ místo. Často však zdůrazňovala, že svému únosci a vězniteli, jenž se bezprostředně po jejím útěku (ve věku čtyřiačtyřiceti let) zabil skokem pod soupravu vídeňského metra, ihned odpustila.

„Musela jsem to udělat. Kdybych byla jen oběť, co potřebuje soucit, nikdy by mě nepřijali jako normálního člověka,“ uvedla ve zmiňovaném televizním dokumentu Petera Reicharda Kampuschová, která pak v televizi dokonce krátce moderovala vlastní talkshow.

Na druhou stranu se Kampuschová ostře vyjadřovala proti rakouským médiím, která v jednu chvíli spekulovala, zda ji Priklopil v domácím vězení sexuálně nezneužíval a zda - vzhledem ke klidnému rozpoložení - dokonce neměla na celé věci podíl. Když však na jaře roku 2008 zachvátila Rakousko nová zpráva - tentokrát o čtyřiadvacet let vlastním otcem vězněné a zneužívané Elisabeth Fritzlové a jejich společných dětech, obracela se média na Kampuschovou pro rady a podporu obětem.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás