Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Návrh USA Iráku: Ještě dva roky

Česko

Duchovní vůdce Sadr chce, aby se Američané stáhli do konce roku. Jinak hrozí další ozbrojenou revoltou

BAGDÁD/PRAHA Irácká vláda v neděli schválila návrh dohody o definitivním odchodu amerických vojsk ze země a předložila ho ke schválení parlamentu. Američané se v něm zavazují, že odejdou nejpozději do konce roku 2011. Parlament začal dohodu projednávat už včera, ale schvalovat by ji měl nejdřív koncem týdne. Očekává se, že se kolem dohody rozpoutá bouřlivá debata.

Naznačili to už stoupenci duchovního vůdce Muktady Sadra, kteří požadují, aby se Američané ze země stáhli co nejdřív, nejlépe ihned. Vládu premiéra Núrího Malíkího pak podezírají z toho, že si ji Američané „koupili“. Kdyby dohoda přece jen parlamentem prošla, vyhrožují, že v zemi rozpoutají nové povstání (že znovu zmobilizují tzv. Mahdího armádu a vytáhnou proti irácké armádě a jejím spojencům). Naproti tomu stále ještě nejvlivnější duchovní v zemi, ajatolláh Ali Sistání, naznačil, že proti dohodě nic nemá.

V časové tísni Návrh, který schválila irácká vláda, počítá s tím, že se američtí vojáci stáhnou nejpozději do června příštího roku ze všech iráckých měst a vesnic a do konce roku 2011 vyklidí zemi úplně.

Američané se musejí s Iráčany dohodnout co nejdřív, protože koncem roku vyprší mandát OSN, který legalizuje jejich vojenskou přítomnost v zemi. Podmínky dohody vyjednávají s Malíkího vládou už dlouhé měsíce a irácký premiér si za tu dobu na Američanech vymohl řadu ústupků. Není proto divu, že jej samotní Iráčané podezírají z toho, že se nechal koupit.

Největší problém je ale v tom, že se dohoda předkládá parlamentu doslova na poslední chvíli. Zákonodárci budou mít na projednání návrhu de facto jen pár dní – 25. listopadu se totiž stejně jako další věřící muslimové vydají na tradiční pouť (hadž) do saúdskoarabské Mekky.

„Bude to hodně dobrodružné,“ předpovídal v rozhovoru pro agentury poslanec iráckého parlamentu Omar Abdul Sattar. Podle něj sehraje velkou roli právě zmiňovaná časová tíseň: „Za takových podmínek se jedná velmi obtížně,“ dodal.

Ne všichni však vidí osud dohody pesimisticky. Za dobré znamení považují hlavně to, že se proti návrhu nepostavil Sistání.

„Nic lepšího nedostaneme“ „Myslím, že pro Malíkího je nejdůležitější získat souhlas Sistáního,“ řekl deníku The Los Angeles Times Valí Nasr, expert na Blízký východ z renomované univerzity Tufts ve státě Massachusetts. „Od začátku je právě Sistání klíčový člověk – je jediný, kdo se může postavit Íránu a Sadrovi.“ Írán, podobně jako Muktada Sadr, trvá na tom, aby Američané z Iráku odešli nejpozději koncem letošního roku, kdy vyprší mandát OSN.

„Vláda se shodla na tom, že lepší návrh už nedostaneme,“ řekl agenturám ministr školství Chudajr Chuzaj. Sám by prý byl nejraději, kdyby Američané ze země odešli co nejdřív, ale s rokem 2011 je také spokojený. „Kdybych nebyl, nehlasoval bych pro to,“ dodal s tím, že pro návrh zvedlo ruku 27 z 28 ministrů.

Co navrhují Američané Iráku *do června 2009 se stáhnou z iráckých měst, do konce roku 2011 pak z celé země *nebudou podnikat razie za hranice sousedních zemí *budou provádět domovní prohlídky a zatýkat jen se svolením iráckých úřadů * vojáci budou moci být vydáni ke stíhání iráckým soudům

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...