Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nebylo to zbytečné?

Česko

Exprezident Václav Havel devatenáct let po 17. listopadu 1989:

PRAHA Zatím nejhlubší skepsi od listopadu 1989 vyjádřil bývalý prezident Václav Havel. „Někdy se mě zmocňuje pocit, zda jsme to všechno nedělali zbytečně. Najednou jako by se části obyvatelstva zastesklo po pevném východním objetí,“ prohlásil exprezident v rozhovoru, který přinášejí dnešní LN. Reagoval tak na fakt, že po vítězství ČSSD v krajských volbách se k moci dostávají komunisté.

Havel však ve svém postoji zůstává mezi ostatními bývalými disidenty osamocen. „Tak to vůbec není,“ oponuje senátor Jiří Dienstbier, který kandidoval právě za ČSSD. „Jaké pevné východní objetí? Často se straší komunisty a zapomíná se na to, že oni byli jen nástrojem mocenské politiky Sovětského svazu. Navíc dnešní komunisté už nejsou ani stalinisti, ani nostalgici po reálném socialismu,“ míní.

S Havlem nesouhlasí ani Jan Ruml, podle něhož „je tu demokracie a za to, jak lidé volí, si mohou politici sami“. A Jiřina Šiklová dodává: „K moci se nedostávají komunisté, protože lidé, co jsou dnes v KSČM, se stali majiteli firem a jsou daleko víc kapitalisty než ti, na které kdysi útočili.“ Bývalý Havlův kancléř Ivan Medek se dokonce do exprezidenta kriticky opřel: „Václav Havel neměl v rozhodující chvíli odvahu komunistickou stranu zrušit. Nejde o to, zda byl diktátor, nebo ne. Tehdy šlo o názor. Komunisté měli být zakázáni, jako byli v Německu zakázáni fašisté.“

Skepsi nesdílí ani předseda vlády Mirek Topolánek: „Nejsem defétista. Nic nebylo zbytečné. Varování podle mne přišlo včas. Pro občany i pro politiky.“

Rozhovor s Václavem Havlem čtěte na stranách 10 a 11

Autor: