Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas čelí trestnímu oznámení. Kvůli handlu s podpisem pod amnestií

Petr Nečas dorazil k výslechu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas dorazil k výslechu. | foto: ČTK

PRAHA Na Petra Nečase míří nové trestní oznámení kvůli amnestii. Podává ho iniciativa Vraťte nám stát!, která reaguje na údajný obsah odposlechů mezi Nečasem a tehdejší šéfkou kabinetu Janou Nagyovou, nyní Nečasovou. Expremiér měl přiznat, že kontrasignaci dokumentu směnil s Václavem Klausem za souhlas prezidenta s vládním konsolidačním balíčkem.

Nečas letos 5. ledna řekl do telefonu Nagyové, že "Amnestie je strašný průšvih" a "že šlo o podpis za podpis", uvedlo Aktuálně.cz s odkazem na zdroj, který nahlédl do spisu. Podle iniciativy se Nečas a další mohli dopustit zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplácení nebo zločinného spolčení. Oznámení adresovali vrchnímu státnímu zástupci Ivo Ištvanovi.

ČTĚTE TAKÉ:


"Jsme přesvědčeni, že dosud známé informace odůvodňují podezření, že mohlo dojít v souvislosti s vyhlášením amnestie dne 1.1.2013 k závažným trestným činům, a to nejen zneužití pravomoci úřední osoby, ale rovněž přijetí úplatku a podplácení či zločinné spolčení,“ tvrdí členka iniciativy Hana Marvanová.

Sdružení se pozastavuje i nad tím, že policie se získanou informací nezabývala. "Vzhledem k tomu, že inkriminovaný rozhovor proběhl 5. 1. 2013, musela ho ÚOOZ v době podání prvního oznámení mít k dispozici. Můžeme jen doufat, že na toto nové trestní oznámení bude reagovat s větší mírou urgence“, podotkl jeho další člen Jaroslav Kuchař.

Nečas se brání, že jeho slova jsou vytržena z kontextu, prý nepopisuje nic jiného než pocit, že nepodepsat amnestii by nebylo férové. Handl s podpisy odmítli i bývalí Klausovi spolupracovníci Petr Hájek a Ladislav Jakl.

Václav Klaus

Václav Klaus

Iniciativa Vraťte nám stát! na Nečase podala již jedno trestní oznámení letos na jaře. Podezřívala ho ze zneužití pravomoci úřední osoby nebo maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Policie ale oznámení odložila. Ve čtvrtek zveřejněný odposlech mezi Nečasem a Nagyovou prý dává podezřením uvedeným v prvním oznámení jiný rozměr.

Amnestie osvobodila zhruba 6500 vězňů a prominula podmíněné a alternativní tresty desetitisícům dalších lidí. Obsahovala mimo jiné aboliční článek, který se vztahoval na některé rozsáhlé hospodářské kauzy s miliardovými škodami. 

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...