9. června 2013 13:39, aktualizováno  18:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda kvůli povodním nebude zvyšovat daně, tvrdí Nečas

Předseda vlády Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda vlády Petr Nečas. | foto: ČTK

PRAHA Vláda poskytne vedle již uvolněných čtyř miliard korun další prostředky na odstranění povodňových škod, a to bez zvyšování daní, mimořádných rozpočtových opatření nebo překročení schodku letošního státního rozpočtu. "Vláda díky dlouhodobé hospodárné politice má prostředky, které dá na podporu postižených území," uvedl premiér Petr Nečas v České televizi.

Již na počátku povodní vláda vyčlenila v rozpočtu čtyři miliardy a 1,3 miliardy ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

"Samozřejmě budeme muset vyčlenit víc, ale půjde to již bez toho, že budou nějaké speciální daně a opatření," uvedl premiér. Po povodních v roce 2010 zavedla vláda tzv. povodňovou daň, kdy se snížila sleva na poplatníka na jeden rok o stokorunu měsíčně. Tehdy ale podle premiéra vláda čelila následkům povodní i nutnosti snížit schodek rozpočtu.

"Povodně ještě neskončily," řekl Nečas

Povodně by neměly zásadně podle Nečase ovlivnit ani strukturu státního rozpočtu v příštím roce. "My jsme počítali s tím, že chceme zvýšit objem investic. Na druhou stranu platí, že investice do obnovy území nemohou být využity na výstavbu dálnic mimo poškozené území," uvedl Nečas. Podle něj dojde k přesunu v řádech miliard korun.

"V prvé řadě chci zdůraznit, že povodně ještě neskončily. Mysleme na ty lidi, kteří jsou a mohou být ohroženi povodněmi, než začněme sčítat povodňové škody. Až po jejich skončení vyhodnotíme výši škod a zda splňujeme kritéria pro čerpání peněz z evropského Fondu solidarity," uvedl dále Nečas.

Ministerstvo práce a sociálních věcí sdělilo, že firmám a podnikatelům zasaženým povodněmi nehrozí penále za případné zpoždění platby sociálního pojištění. "Prominout penále bude možné, když bude zcela jasné, že se platba sociálního pojištění zpozdila kvůli povodni. Nechceme ještě více zatěžovat firmy a podnikatele, kteří se musí vypořádat s následky velké vody. Chceme jim už tak složitou situaci co nejvíce ulehčit," prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09).

Fond solidarity EU poskytuje členských státům peníze právě například způsobené povodněmi. Česká republika by ale na peníze měla nárok, pokud škody překročí 22 miliard korun. "Primárně se budeme spoléhat na národní zdroje, protože Fond solidarity nejsou rychlé peníze," uvedl Nečas. Zároveň upozornil na slova evropského komisaře pro rozpočet EU Janusze Lewandowského, který uvedl, že ve fondu nejsou nyní dostatečné prostředky.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle premiéra poslední dva roky vláda zintenzivnila investice do protipovodňových opatření. Do roku 2010 prý byly v průměru 1,2 miliardy ročně. "Za poslední dva roky to bylo ale dvě miliardy korun ročně," uvedl premiér.

Schodek letošního rozpočtu vláda naplánovala na 100 miliard korun. Cílem je dostat deficit veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu. "Dodržíme svůj strategický plán mít deficit veřejných financí pod třemi procenty. Na druhou stranu pomůžeme postiženým oblastem," uvedl premiér.

Pojišťovny chtějí do konce roku nové povodňové mapy

  • Česká asociace pojišťoven chce vytvořit kvůli povodním z předešlých dní nové mapy s rizikovými oblastmi. Na některých místech se dříve údajně riskovalo při výstavbě nových budov. Podle premiéra Petra Nečase je rozhodování o územním plánu zcela v rukou místních samospráv. Šéf kabinetu to řekl v České televizi.
  • "Představa, že u obcí bude vláda nějakým způsobem diktovat, kde se má stavět, není v rámci demokratického systému podle mého názoru možná," řekl Nečas. Připustil ale do budoucna jisté změny v legislativě.
  • V pořadu zaznělo, že zájmy developerů údajně dostávají v mnoha ohledech přednost před povodňovými mapami. V těžko pojistitelné zóně je nyní 60.000 objektů.
  • Předseda sekce pojištění majetku České asociace pojišťoven Michael Neuwirth v televizi řekl, že by do konce roku měly vzniknout nové povodňové mapy, které zohlední škody ze současných záplav. "Je nutné předpokládat, že počet nejvíce ohrožených objektů záplavami se proti současným předpokladům zvýší," dodal. Podle něj není tlak pojišťoven a počet nepojistitelných míst dostačující.
  • "Jsme stále překvapováni, že v místech, která považujeme jednoznačně za riziková, jsou rekonstruovány staré objekty, což se ještě dá pochopit z lidských a finančních důvodů, ale co je opravdu s podivem, že jsou tam často stavěny nové objekty," uvedl Neuwirth. Územní plány podle něj nerespektují historickou zkušenost. "Považujeme to za rizikové a celkově nerozumné jednání," dodal.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz